11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Wandy

Ulica Wandy stanowi przedłużenie ulicy Królowej Aldony. Swój bieg zaczyna od Zwycięzców, następnie przecina Meksykańską, styka się z Kubańską i ślepo kończy przed aleją Stanów Zjednoczonych.
Nazwa została nadana na cześć legendarnej księżniczki Wandy, córki Kraka, „co Niemca nie chciała”.

Infrastruktura

Wandy jest jednokierunkowa na odcinku od Meksykańskiej do Zwycięzców i dwukierunkowa na niewyasfaltownym odcinku między Meksykańską a aleją Stanów Zjednoczonych. Jej całkowita długość wynosi 445 metrów.
Zabudowa niska, powojenna. Jeszcze do lat 90. tereny między Zwycięzców a Meksykańską były niezagospodarowane (zajmowały je łąki ciągnące się niemal do Saskiej). W drugiej połowie lat 90. rozpoczęto budowę pierwszych niskich apartamentowców.
Przez Wandy nie przebiegają żadne trasy komunikacji miejskiej ani ścieżki rowerowe.
Zakres numerów: 2-16.

Najważniejsze obiekty

Nr 1 – 11: Bloki osiedla Saska Kępa II wybudowane w 1959 roku według projektu Jerzego Czyża, Jana Furmana, Lecha Robaczyńskiego i Andrzeja Skopińskiego. Wzniesione z prefabrykatów. Mieszkania 2-3 pokojowe z balkonami lub loggiami.

Nr15 (wcześniej nr 13) – obiekt wzniesiony w 1962 roku dla spółdzielni zakładowej stworzonej przez Biuro Projektów Przemysłu Farmaceutycznego POLFA oraz BETONSTAL-u.

Ulica na mapie