11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Dąbrowiecka

Jedna z najstarszych ulic Saskiej Kępy powstała w latach 20. XX wieku. Nazwa wskazuje na dwie polskie wsie w województwie lubuskim i małopolskim. Dąbrowiecka zaczyna się przy Zespole Szkół nr 7 (Zwycięzców 7/9), kończy się na skrzyżowaniu z Walecznych. Na odcinku od Walecznych do Obrońców jest jednokierunkowa. Nazywana jest ulicą ambasad i rezydencji: mieszczą się przy niej m.in. ambasada Portugalii (Dąbrowiecka 19) i ambasada Iranu (Dąbrowiecka 9a i 14).

Z ulica związana jest Agnieszka Osiecka, która mieszkała przy Dąbrowieckiej 25. W ścianę tego domu została wmurowana tablica pamiątkowa z imieniem poetki.

Przy Dąbrowieckiej można zobaczyć dużo budynków zabytkowych. Dom nr 5a powstały wg projektu Teodora Bursze należał do Haliny Piaseckiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Dom pod adresem Dąbrowiecka 11 wybudowano przed 1939 rokiem w stylu neoklasycyzmu narodowego. Ciąg domów po stronie parzystej z numerami 18-28 stanowi część kolonii Łaskiego, zespołu obiektów ułóżonych w kształcie podkowy. Właścicielem parcel, na których je wybudowano, był Jan Łaski, polski działacz reformacji XVI wieku.

Domek jednorodzinny oznaczony numerem 23 powstał w 1936 roku według projektu Romualda Gutta. Cztery domy dalej mieści się willa Heleny Chojnackiej wybudowana w 1936 roku. Później mieszkała tu Maria Teresa Chojnacka, autorka tkanin artystycznych. W domu nr 28 po wojnie mieściła się unikalna kolekcja polskiej sztuki ludowej Ludwiga Zimmerera, kolekcjonera. Ostatni dom (Dąbrowiecka 34) powstał w 1937 roku według projektu architekta Konstantego Jakomowicza.

Styl budynków Dąbrowieckiej to modernizm. Nierzadko pojawiają się domy w stylu funkcjonalnym.

Ulica na mapie