11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Wał Miedzeszyński

Wał Miedzeszyński biegnie wzdłuż prawego brzegu Wisły – od Mostu Poniatowskiego na południe do granicy miasta – łącząc centrum Warszawy z Wawrem oraz podwarszawskimi miastami: Józefowem i Otwockiem. Na odcinku między Mostem Poniatowskiego a Mostem Łazienkowskim stanowi fragment drogi krajowej 61, a między Mostem Łazienkowskim i granicą miasta – część drogi wojewódzkiej 801.

Nazwa została nadana na cześć Miedzeszyna – osady rolniczej na prawym brzegu Wisły należącej w XIX wieku do powiatu warszawskiego. Ulica biegnie po wale przeciwpowodziowym i przebiega przez historyczne tereny wsi. Jest to najdłuższa ulica w Warszawie – całkowita długość wynosi 14 km.

Historia

W okolicach Wału Miedzeszyński, na wysokości Genewskiej, znajdował się kiedyś folwark Holendry – jeden z najstarszych ośrodków zorganizowanego osadnictwa na Saskiej Kępie. Jeszcze w latach 30. u wylotu Wersalskiej znajdowały się zabudowania należące do Józefa Wolframa.
Ulica powstała na początku XX wieku w celu zapobiegnięcia wylewom Wisły. W latach 30. XX w. została wyasfaltowana. Po roku 1934 wał poszerzono i poprowadzono na nim asfaltową jezdnię, wzdłuż której postawiono pierwsze latarnie z lampami sodowymi. Przed wojną przy brzegu Wisły usypano nową kamienną skarpę, którą obsadzono winoroślą. W 1951 roku ulicę zmodernizowano według projektu Danuty Bredy-Brzuchowskiej i Juliana Brzuchowskiego.
Przed nadaniem współcześnie obowiązującej nazwy (1960) były to trzy niezależne ulice: Warszawska (od granicy miasta do dzisiejszej Cyklamenów), Horyniecka (do 1954 roku Miedzeszyńska – od Cyklamenów do granicy Wawra) oraz Miedzeszyńska. Na początku XXI wieku Wał poszerzono i gruntownie przebudowana na odcinku od Mostu Łazienkowskiego do granicy miasta w związku z budową Mostu Siekierkowskiego.

Infrastruktura

Po wschodniej stronie ulicy dominuje zabudowa mieszkalna jednorodzinna i wielorodzinne osiedla. Zachodnia strona jest w większej części niezagospodarowana; znajdują się tam ośrodki rekreacyjne i wypoczynkowe. Zachodnią stroną ulicy biegnie ścieżka rowerowa (na odcinku al. Poniatowskiego-Trakt Lubelski). Przez Wał Miedzeszyński przebiegają trasy komunikacji miejskiej; przystanki mają tu autobusy linii 119, 138, 141, 142, 146, 147, 168, 213, 702, N72

Najważniejsze obiekty

róg ul. Krokusów: kapliczka.

róg ul. Podbiałowej: kapliczka.

Nr 345 – Baseny odkryte wybudowane w latach 1962-70 według projektu Danuty Bredy-Brzuchowskiej i Juliana Brzuchowskiego. Zespół basenów, brodzików, szatni i lokali gastronomicznych wbudowano w skarpę przeciwpowodziową.

Nr 397 – Yacht Club. Budynek z lat 70. Pierwszy drewniany obiekt wybudowano w 1929 roku. Na jego miejscu w 1937 roku wzniesiono Przystań Wioślarską Policyjnego Klubu Sportowego według projektu Eugeniusza Piotrowskiego, a nieopodal Ośrodek wioślarski YMCA (1947-49) według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Ośrodek szkoleniowy LOK wybudowany w latach 1951-54 według projektu Tadeusza Glińskiego.

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 2.

między ul. Afrykańską i Algierską: Pomnik – Krzyż (pierwotnie usytuowany u wylotu ul. Afrykańskiej) Poległym w obronie Ojczyzny w bitwie ze Szwedami, 28-29 i 30 lipca 1656 roku ufundowany przez ZSW prawdopodobnie w 1916 roku. W tym miejscu natrafiono na szczątki żołnierzy polskich i szwedzkich. W latach 2002-2003 pomnik odremontowano i przesunięto w stronę Algierskiej.

Nr 407 – Nimfa Club wybudowany w latach 70. jako bar Nimfa. Później mieściły się tu dyskoteka, chińska restauracja i bar Kon-Tiki.

Na wysokości numeru 600: kapliczka.

Nr 756 – Dom Antoniego i Olimpii Szyllerów wybudowany w 1928 roku według projektu Lacherta i Szanajcy. Willa wybudowana na gruntach zwanych Amandówką była jednym z pierwszych przykładów architektury skrajnego funkcjonalizmu. Antoni Szyller, finansista i biegły sądowy, przyjaciel Bohdana Lacherta, znając inne jego dzieła zlecił zaprojektowanie domu spółce Lachert i Szanajca. Efektem ich prac był budynek o nieregularnej uskokowej bryle, różnych wysokościach i odmiennie zakomponowanych elewacjach. Ozdobą były wachlarzowe schody prowadzące z tarasu na dach.
W 2002 roku został rozebrany w związku z poszerzaniem jezdni Wału Miedzeszyńskiego.

Nr 844 – Dwór Genzlów wybudowany w końcu XIX w.

Nr 870 – Czterokondygnacyjna kamienica, w której mieszkali małżonkowie Karol Tchorek (rzeźbiarz, marszand i kolekcjoner sztuki) i Zofia z Kochanowiczów Tchorek (malarka, tkaczka).

Kapliczka. Nieopodal mostu Poniatowskiego.

Zobacz też

Afrykańska, Algierska

Ulica na mapie