11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Argentyńska

Ulica Argentyńska o długości 310 metrów (równoległa do al. Stanów Zjednoczonych) zaczyna się przy Saskiej, po czym styka z osiedlowymi: Indyjską, Kanadyjską, Rumuńską, Grecką, Bułgarską, by wreszcie skończyć na Rapperswilskiej.

Argentyńska, wcześniej Nowobajońska, to powojenna ulica, która upamiętnia kraj Ameryki Południowej, położony najbardziej na południu nad Atlantykiem, którego stolicą jest Buenos Aires.

Po ulicy tej nie kursują ani autobusy, ani tramwaje. Zabudowana jest blokami mieszkalnymi oraz segmentami jednorodzinnymi.

W 2011 roku zakończono budowę apartamentowca Sapir Saska Kępa.

Obecnie przy ulicy Argentyńskiej znajduje się Osiedle Oszczędzających Towarzystwa Budowy Mieszkań, które powstało według projektu Tadeusza Orgelbranda i Witolda Piaseckiego z układem urbanistycznym Witolda Piaseckiego, Józefa Kuleszy i Romualda Weldera.

Na Argentyńskiej mieszkali:
  • pod nr 16 - Magdalena Abakanowicz (ur.1930 r.) - plastyczka i twórczyni reliefów oraz monumentalnych form trójwymiarowych;
  • pod nr 18 - Zbigniew Turski (1924-1986) - kompozytor, zdobywca złotego medalu w konkursie sztuki XIV Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 roku; pod tym samym numerem mieszkał Andrzej Markowski (1924-1986)- kompozytor, dyrygent Filharmonii Narodowej, twórca festiwalu „Wratislavia Cantas”;
    Na szczytowej ścianie budynku znajdują się tablice, które upamiętniają te dwie postaci.
  • Pod nr 20 - Jan Banucha (1934-2008) - scenograf i kostiumograf teatralny i filmowy (m.in. do filmu „Lotna” w reżyserii A. Wajdy).Współpracował z wieloma teatrami w całym kraju a w stolicy m.in. z STS-em, Rozmaitości, Współczesnym, Powszechnym, Dramatycznym i Ateneum.

Ulica na mapie