11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Alfreda Nobla

Ulica Alfreda Nobla to półkilometrowa osiedlowa uliczka położona na Saskiej Kępie w dzielnicy Praga Południe biegnąca od skrzyżowania z ul. Zwycięzców i kończąca swój bieg 100 metrów za skrzyżowaniem z ul. Walecznych. Nazwa upamiętnia szwedzkiego naukowca, który w 1867 roku wynalazł i opatentował technologię produkcji dynamitu oraz wyprodukował detonator i zapalnik.

Infrastruktura

Zabudowę ulicy stanowią przede wszystkim domy mieszkalne oraz kilka obiektów użyteczności publicznej – w tym zabytkowy kościół. Pomiędzy ulicami Zwycięzców a Walecznych droga jest jednokierunkowa, nie przebiegają przez nią trasy komunikacji miejskiej ani ścieżki rowerowe.

Historia

Najstarsze zachowane budynki pochodzą z lat 30. XX wieku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto budowę murowanego kościoła nieopodal przeniesionego z Żoliborza kościółka pw. Andrzeja Boboli, który spłonął w czasie kampanii wrześniowej. Rok przed wojną erygowano samodzielną parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – świątynia zachowała jednak swoje wezwanie. W czasie II wojny światowej na ulicy toczyły się walki, czego świadectwem jest przekazany w 1987 roku do MWP egzemplarz ciężkiego karabinu maszynowego, który został ukryty wraz z hełmami piechoty przez żołnierzy. W czasach PRL-u ulica Nobla stała się enklawą artystów. Swoje domy mieli tu architekci, ceramicy, rzeźbiarze oraz artyści tworzący w szkle. Rzeźbiarze zamieszkiwali w domach Spółdzielni "Kolektyw”, a ich mieszkania i pracownie często spełniały funkcje planów filmowych. Jako ciekawostkę warto dodać, że w jednym z pomieszczeń „Kolektywu” kręcono ujęcia do „Człowieka z marmury” A. Wajdy.

Najważniejsze obiekty

Najważniejszym obiektem, znajdującym się pod numerem 16, jest zabytkowy kościół św. Andrzeja Boboli parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy wybudowany w latach 1938-1956 według projektu Piotra Lubińskiego, Józefa Łowińskiego i Jana Bogusławskiego reprezentujący styl modernizmu historycznego. W podobnym stylu wybudowane zostały domy w ciągu numerów 23-25 (1955). Do funkcjonalistycznych budowli zabytkowych zaliczamy domy wybudowane po 1937 roku wg projektu Maksymiliana Goldberga (27, 29 i 29a).

Ciekawostka!

Ulica Nobla wyróżnia się na tle nazewnictwa pobliskich ulic, które odnoszą się głównie do układu geopolityczego powstałego po I wojnie światowej.

Zobacz też

Walecznych, Zwycięzców

Ulica na mapie