35 aktualna temperatura 23 °C
ciśnienie 1014 hPa pm2.5 21 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 62% pm10 27 μg/m3

ŚLADAMI MISTRZÓW... WIELKIE POSTACIE NA SASKIEJ KĘPIE

Koncert: godzina 18:00 Klub Kultury Saska Kępa, w dniu Święta Saskiej Kępy
Koncert odbędzie się na małej scenie róg ulicy Obrońców i Francuskiej

TADEUSZ BAIRD... GRZEGORZ FITELBERG... WITOLD LUTOSŁAWSKI...


O MIŁOŚCI...


W programie:

 • Sonety Miłosne - Szekspira Tadeusza Bairda,
 • hebrajskie obrazki - piosenki weselne w klezmerskiej tradycji - Grzegorza Fitelberga
 • oraz piosenki pisane pod pseudonimem "Derwid" - Witolda Lutosławskiego.

Wykonawcy:

 • JADWIGA TERESA STĘPIEŃ - mezzosopran
  Warszawa - Saska Kępa
 • MARIUSZ RUTKOWSKI - fortepian
  Warszawa i SKIERNIEWICE
 • ZUZANNA KRAKOWIAK - altówka
  SKIERNIEWICE
 • KAROLINA SZCZECHOWICZ - wiolonczela
  SKIERNIEWICE
 • ADAM SZYDŁOWSKI - klarnet
  SKIERNIEWICE


ZUZANNA KRAKOWIAK

- altowiolistka z wielką pasją

Urodzona 2 stycznia 1995 roku w Warszawie, naukę w szkole muzycznej rozpoczęła w wieku 7 lat choć przejawy muzykalności przejawiały się już wcześniej . Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Skierniewicach w klasie skrzypiec p. Ewy Kubiak. Obecnie uczennica V klasy Samorządowej Szkoły Muzycznej II st. w Skierniewicach w klasie altówki p. Ewy Kubiak. Jest laureatką I nagrody w Pierwszych Spotkaniach Młodych Altowiolistów w Skierniewicach, II nagrody w kategorii IV w Konkursie Wykonawstwa Miniatury Polskiej - Kutno 2013. Za rok planuje podjąć naukę w Akademii Muzycznej.

Muzyka to jej wielka pasja. Gdy sięga po altówkę jej świat zmienia się w oka mgnieniu. Jak sama mówi to uczucie nie do opisania, gdy za każdym razem wchodzisz do głębi utworu i przezywasz go całym sobą w coraz to nowszy sposób. Choć wiele osób twierdzi ze altowioliści to gorsi skrzypkowie , to ona obala ten mit i udowadnia ze altówka zajmuje ważne miejsce w muzyce.KAROLINA SZCZECHOWICZ

- z miłością do gry na wiolonczeli... Mam 18 lat i od ósmego roku życia gram na wiolonczeli. Jestem absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Skierniewicach. Aktualnie uczęszczam do piątej klasy Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach i uczę się gry na instrumencie u pani Jolanty Kamińskiej.

Chętnie biorę udział w różnego rodzaju kursach, koncertach, konkursach (jestem laureatką kilku ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych).

Dwukrotnie byłam uczestniczką programu pomocy wybitnie uzdolnionym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz trzykrotnie stypendystką Prezydenta Miasta Skierniewice za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Decyzje o podjęciu edukacji muzycznej i wyborze instrumentu były zupełnie przypadkowe - dziś nie wyobrażam sobie, abym mogła zajmować się czymś innym niż grą na wiolonczeli.ADAM SZYDŁOWSKI

- klarnecista, niezwykły talent młodego pokolenia.

Jeden z najzdolniejszych, najlepiej zapowiadających się wirtuozów klarnecistów najmłodszego pokolenia.

Adam Szydłowski-absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I -st im. Fryderyka Chopina w Skierniewicach. Obecnie uczeń V kl Samorządowej Szkoły Muzycznej II -st w klasie klarnetu. Pracuje pod kierunkiem Mariusza Sowy. Adam Szydłowski wielokrotnie reprezentował Szkołę na ogólnopolskich i regionalnych konkursach instrumentalnych i kameralnych. Jest laureatem: V Sochaczewskie Spotkania Kameralne, Festiwal Instrumentów Dętych w Piotrkowie Trybunalskim, Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych w Płońsku. Adam Szydłowski koncertował jako solista z Orkiestrą Kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Mariana Chmielewskiego. Brał udział w Festiwalach Muzyki Romantycznej oraz bardzo popularnych w Skierniewicach dorocznych Koncertach Karnawałowych. Z wielką radością uczestniczy w muzykowaniu kameralnym. Z pasją i zaangażowaniem gra w Miejskiej Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Sławomira Trochonowicza. Dobrą rekomendacją dla młodego klarnecisty są wspólne recitale z wybitnym polskim kameralista Mariuszem Rutkowskim. Niezapomniane interpretacje pieśni i piosenek Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Adama Szydłowskiego brzmią w naszych sercach po wieczorze styczniowym i lutowym 2013 r. dedykowanym Mistrzowi ze Zwycięzców 39 z Saskiej Kępy.MARIUSZ RUTKOWSKI

- pianista, pedagog

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej(kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki (Warszawa 2001). Występuje w najważniejszych salach koncertowych w kraju i zagranicą (Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwecja, Belgia, Holandia, Szwajcaria). Bierze udział w renomowanych festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal w Łańcucie, Łańcuch-Festiwal Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Festiwal Hoffmanowski (Poznań), Festiwal Beethovenowski (Głogówek) i in. Koncertuje z wybitnymi solistami takimi jak Wanda Polańska, Jadwiga Rappe, Urszula Kryger, Anna Radziejewska, Stefania Toczyska, Jadwiga Kotnowska, Barbara Kubiak, Anna Lubańska, Jadwiga Teresa Stępień, Irina Zakyan, Patrycja Piekutowska, Agata Igras-Sawicka, Bogdan Paprocki, Jerzy Artysz, Leonard Andrzej Mróz, Adam Kruszewski, Bartłomiej Nizioł, Keqing Liu. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami w realizacjach spektakli teatralnych (Krystyna Janda - Śladami Callas, Anna Seniuk Noc z Szekspirem, Barbara Wachowicz - Wieczór z Mickiewiczem, Henryk Konwiński - Nokturn i Tarantela, Mieczysław Karłowicz Pieśni, Emil Wesołowski Wieczór Karłowicza, Barbara Gołaska - Mity, Beata Wrzosek - Szymanowski Fantazja i Narcyz, IV Symfonia; Hanna Chojnacka - Mickiewicz w pieśni i Lorca. Crumb. Inspiracje).

Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI wieku, uczestniczy w prawykonaniach i wykonaniach utworów współczesnych (Maciej Małecki, Mikołaj Górecki, Anna Jastrzębska). Współpracuje z Filharmonią im. R. Traugutta (Letni Festiwal Pieśni Polskiej, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją). Przez 10 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (współpracował m.in. z wybitną artystką i pedagogiem Haliną Słonicką), w latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Wiele nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji oraz firmy fonograficznej DUX, m.in.: W. Żeleński Pieśni (z J. Rappe) - nagroda Fryderyk 2006; S. Niewiadomski Pieśni, I.J. Paderewski Pieśni (z J.T. Stępień) A. Jastrzębska Chamber music (z J. Kotnowską); A. Kulikowski Utwory kameralne (z Camerata Vistulą) - pierwsze nagranie w historii fonografii; I.J. Paderewski Pieśni (z A. Radziejewską) - pierwsza rejestracja wszystkich pieśni kompozytora w historii światowej fonografii (CD) - nominacja Fryderyk 2007; The power of emotions (z P. Piekutowską); Fantaisie (z A. Igras-Sawicką) - nominacja Fryderyk 2009; K. Szymanowski Pieśni (z A. Radziejewską) - nagroda Prix Speciale Academie De Disque Liryque (Paryż), wyróżniona przez ARTE (Francja), nominacja Fryderyk 2008; B. Martinu Chamber Music (z A. Igras-Sawicką, B. Niziołem i M. Zdunikiem) - nominacja Fryderyk 2010. Artysta nagrał wiele programów telewizyjnych, w tym 15 odcinków "Wokół wielkiej sceny" dla TVP1. W 2013 został mu nadany tytuł Honorowego Ambasadora Skierniewic.JADWIGA TERESA STĘPIEŃ

- mezzosopran, pedagog, animator kultury, publicystka.

Święto Saskiej Kępy jest okazją do poznania sylwetek ludzi tu mieszkających i ich dorobku. Jedną z postaci naszej dzielnicy jest Jadwiga Teresa Stępień, która od lat jest z nią związana. Warto o Niej wspomnieć także z racji Jej projektu, który ma na celu wyciągnięcie z niepamięci Wielkich Autorytetów, ludzi nieprzeciętnych, żyjących obecnie i w przeszłości na Kępie.

Jadwiga Teresa Stępień jest wybitną śpiewaczką. Jej repertuar, ze względu na unikalne możliwości, jest bardzo szeroki. Wspaniale interpretuje dzieła mistrzów muzyki klasycznej. Południowa uroda, podkreśla znakomite wykonanie pieśni hiszpańskich. Pod patronatem ambasadorow Izraela i Hiszpanii zainicjowała spektakl "W drodze" oparty na pieśniach Sefardyjskich, który był przedstawiany między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Muzyczny w Łańcucie, transmitowany satelitarnie / TVP Polonia.

Nagrała CD: "Al Amor" , "Pieśni Sefardyjskie", "Pieśni Ignacego Jana Paderewskego" i "Dusza Kresów" - pieśni Stanisława Niewiadomskiego. CD "Al Amor" i "Pieśni Sefardyjskie" były nominowane do nagrody "Fryderyk". Koncertowała w Europie, w Brazylii, na Filipinach, USA i w Urugwaju.

W ubiegłym roku z nadania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymała brązowy medal "Gloria Artis", przyznawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej i ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Inicjatorka, organizatorka i koordynatorka projektu "Polska Szkoła Mistrzów" - Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie. Idee projektu wsparła autorytetem Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska. Od czerwca 2012 roku w ramach projektu rozpoczęła współpracę z periodykiem SASKA KĘPA, gdzie prowadzi kolumnę: "Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie".

Przychylność Dyrektor Centrum Promocji Kultury Pani Barbary Gebler - Wasiak, sprawiła, że mieszkańcy Warszawy mogą poznawać Wielkie Postacie z Kępy w środkowe piątki miesiąca w Klubie Kultury Saska Kępa (filia CPK). Projekt "Polska Szkoła Mistrzów" - jego pierwszy element "Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie" został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Pragi Południe Pana Tomasza Kucharskiego.