11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Z wizytą na Francuskiej

Obiekt: Willa rodziny Łepkowskich, 1935, ul. Francuska 2, Lucjan Korngold i Piotr Lubiński

Zniszczenia po 1944 r. sprawiły, że Warszawa nie jest wyraźnie kojarzona z budownictwem modernistycznym. Fotografie, na których można podziwiać miasto w okresie przedwojennym, najczęściej przedstawiają Śródmieście oraz obiekty zabytkowe. Tym sposobem architektura awangardowa widnieje na dalszym planie. Nie oznacza to jednak, że takich budynków jest w stolicy niewiele, ponieważ tzw. ostańców zachowała się spora ilość, w tym na Saskiej Kępie. Niemniej jednak architektura modernistyczna wymaga weryfikacji obiektów oraz ich promocji i popularyzacji. Dlatego i my postanowiliśmy dołożyć w tym celu swoją cegiełkę i zaprezentować kolejną perłę modernizmu na Saskiej Kępie.

Perła modernizmu

Willa, o której dziś mowa, to zaraz obok domu Lachertów przy ul. Katowickiej, którego opis przybliżyliśmy Wam w poprzedniej części serii o architekturze, najcenniejsze dzieło funkcjonalizmu w tej części stolicy. Ponadto zalicza się ją do nurtu nowoczesnej architektury, która opiera się na ideach awangardowych.

Projekt willi na ulicy Francuskiej 2 stworzyli Lucjan Korngold i Piotr Lubiński na zamówienie Józefa Łepkowskiego, dyrektora firmy „Auto-Service” oraz jego żony Marii. Łepkowski zarządzał w firmie „Auto-Service” na stanowisku dyrektora i sprzedawał samochody oraz motocykle amerykańskich marek, głównie Chevrolet. Budynek został wzniesiony w latach 1933-1934. Łepkowscy zamieszkiwali go do II wojny światowej. Po wojnie dokonano gruntownego remontu budynku i w latach 1946 - 2005 funkcjonował jako rezydencja attaché Francji.

Funkcjonalność i współczesność

Obiekt ma już ponad 80 lat, tymczasem ciężko dostrzec tu upływ czasu, widząc coś tak funkcjonalnego i, chciałoby się rzec, współczesnego. Duet Korngold-Lubiński wykonali dzieło na bardzo wysokim poziomie. Zachwycający poziom rozwiązań architektonicznych został uwieczniony na wielu zdjęciach i kilkukrotnie prezentowano budynek w prasie branżowej z epoki.

Zanim rodzina Łepkowskich opuściła willę, na terenie posesji do 1939 roku rósł słynny dąb, który słynie obecnie jako najstarszy symbol Saskiej Kępy.

Podczas wojny obronnej w 1939 roku willa Łepkowskich wraz z pobliskimi domami była miejscem obrony jednostek polskich przed oddziałami niemieckimi. Dzisiaj można dostrzec ślady po niemieckich pociskach na ogrodzeniu sąsiedniego budynku, który służył za osłonę dla obrońców.

Willa Lachertów jest obecnie wpisana do rejestru zabytków.

Dorota Falkowska

 

Nasz serwis jest patronem głównym Nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy przyznawanej przez Stowarzyszenia ŁADna Kępa dla najlepszej realizacji budowlanej wykonanej z poszanowaniem charakteru Saskiej Kępy. Celem Nagrody jest także uhonorowanie Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, – czołowych architektów polskiej awangardy, którzy żyli i tworzyli na Saskiej Kępie. Więcej o nagrodzie można dowiedzieć się na stronie: www.saskakepa.waw.pl/nagroda.