11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
sobota, 24 października 2015 r. Wiktor

Szpecące reklamy wokół „Plonu”!

„Plon” jest wyjątkowym miejscem na Saskiej Kępie. Po wielu staraniach i ciężkiej pracy odzyskał swój dawny urok. Wszystkie działania mogą okazać się daremne – wszystko przez szpecące otoczenie płaskorzeźby płachty z reklamami.

Na redakcyjną skrzynkę alarmującego maila przesłała pani Anna – czytelniczka portalu.

- Ostatnio na zabytkowym budynku na rogu Katowickiej i Zwycięzców na Saskiej Kępie, tuż obok pięknej płaskorzeźby, powieszona została (w dwóch miejscach!) szpecąca cały budynek i okolicę reklama - banery w oknie i na ścianie. Czy mogłabym prosić o Państwa interwencję? Na profilu salonu był post z załączonym zdjęciem i komentarze mieszkańców negatywnie odnoszących się do takiej "reklamy". Post niestety zniknął. – informuje nas czytelniczka. Do wiadomości załączone zostało także zdjęcie.

O całą sprawę postanowiliśmy zapytać Ewę Brykowską – osobę dzięki której „Plon” odzyskał dawny blask, oraz Tadeusza rudzkiego z Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. Poniżej publikujemy treść ich maili.

Ewa Brykowska całą sprawę skomentowała pisząc:

Od wczoraj cały wolny czas poświęcam na tę sprawę. Problem jest okropnie duży i trudny.

Szczególnie, że przepisy nie są jednoznaczne. Własność prywatna - praktycznie nie do ruszenia.(…).

Oczywiście, byłam wstrząśnięta informacja o reklamach. Jest ustawa krajobrazowa Prezydenta Komorowskiego i maja być wytyczne, chyba sporządzone przez Wydział Estetyki miasta (każdego miasta) uwzględniające specyfikę miejsc. Ale one maja być gotowe dopiero pod koniec roku. Właśnie usiłuję to ustalić, czy już ktoś nad nimi pracuje itd. Byłam wstrząśnięta i ręce mi opadły, ponieważ tyle pracy, tak wielu zaangażowanych ludzi i instytucji może pójść na marne przez takie zeszpecenie miejsca maszkaronami reklamowymi.

Ręce opadły, bo na własność prywatna nie ma siły. Można tylko liczyć na dobra wole właściciela lokalu (okno po lewej), który wynajmuje mieszkanie dla Salonu Masażu Tajskiego, by reklama została usunięta. Ale "on" dostaje za to wynagrodzenie, wiec …. nie sadze, by z dobrej woli reklama została zdjęta.

Nowe przepisy zaś pozwalają zalegalizować takie reklamy. Jest za to oplata roczna, bardzo niska.A wtedy nie ma juz żadnej szansy.

Nie specjalnie jest szansa, by konserwator nakazał jej usuniecie, skoro np. szyldy JLD i "BGŻ BNP PariBas" wiszą juz w majestacie prawa czyli jego zezwolenia (JLD ma nakaz usunięcia tylko szyldu z galerii. Oba "semafory" zostają).

Reklama na oknie "szkiełka do zegarków" (po prawej) jest umieszczona nielegalnie. Dzierżawca lokalu użytkowego od ZGN zgodził sie na jej umieszczenie (czyli p. Grabowski) ale wcześniej powinien uzyskać zgodę z ZGN. Zgody nie ma. Albo sam szybko ja usunie albo ZGN mu nakaże. Tak, wiec ta druga reklama zniknie i z nią nie będzie problemu. (…).

Całą sytuację skomentował także Tadeusz Rudzki:

Skutecznych narzędzi do walki z ze szpecącą przestrzeń publiczną reklamą nie mają ani władze miasta, ani władze dzielnicy, ani służby konserwatorskie - a co dopiero Samorząd Mieszkańców. Pierwsze, co zrobiliśmy to sprawdzenie, czy w strefie ochrony konserwatorskiej i tuż przy wpisanej do rejestru zabytków płaskorzeźbie w ogóle można korzystać z takiej formy reklamy. Nasze zgłoszenie zostało zarejestrowane w Centrum Komunikacji Społecznej i przekazane do Urzędu Miasta.

To, co jest pozytywne, to że sygnał w tej sprawie dostaliśmy od osoby z Saskiej Kępy, która nie była w stanie przejść obok tego obojętne. Oznacza to, że po pierwsze są ludzie, którzy nie tylko narzekają, ale też zgłaszają sprawę, a po drugie, że mają do nas zaufanie i są gotowi poświęcić chwilę czasu, by skontaktować się właśnie z nami. Prywatnie dodam, że jako osoba wspierająca inicjatywy społeczne przy "Plonie" cały czas nie mogę uwierzyć, że ktoś w taki sposób potraktował otoczenie dzieła sztuki.

Jedna z reklam zniknęła po interwencji Ewy Brykowskiej. O dalszym rozwoju sytuacji wokół „Plonu” będziemy informować na bieżąco w naszym serwisie.

Więcej o Plonie można przeczytać:
Wokół „Plonu”
na Facebooku

Tagi: Ewa Bandrowska - Turska, Płaskorzeźba Plon, Reklamy

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
4 x rzeźba – 4 rzeżbiarskie spacery po Saskiej Kępie

4 x rzeźba – 4 rzeżbiarskie spacery po Saskiej Kępie

piątek, 30.05.2014

Spacery rzeźbiarskie to szansa na zapoznanie się z dziełami wybitnych rzeźbiarzy, które niejednokrotnie pozostają niezauważane. Podczas spotkań zobaczyć będzie można znajdujące się w przestrzeni publicznej rzeźby pełnoplastyczne jak również płaskorzeźby, zdobiące fasady budynków. Najbliższy spacer już w sobotę. [...]

Zobacz też