11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 3 lipca 2015 r. Liza

Czy na Saskiej Kępie jest bezpiecznie?

Zielona, spokojna, przyjazna – tak postrzegana jest Saska Kępa przez większość mieszkańców Warszawy. Niektórzy specjalnie przyjeżdżają tu na spacer czy obiad. Jednak czy Saska Kępa jest bezpieczna? W ostatnim czasie mieszkańcy coraz częściej zadają to pytanie.Od niedawna dzielnicę zalewa gigantyczna plaga kradzieży samochodów i włamań do domów. W ciągu jednego tygodnia skradziono dwa nowe samochody, jeden nocą, drugi w biały dzień o godzinie 14.00. Dodatkowo, w długi weekend obrabowano sklep rowerowy na Ateńskiej – pisze w liście jeden z mieszkańców Saskiej Kępy. Statystyki ostatnich lat również nie są zadowalające. W 2013 roku za najbardziej niebezpieczne dzielnice uznano Śródmieście, Wolę, Mokotów i Pragę Południe. W ubiegłym roku rzecz się miała podobnie. Zaskakujące okazało się to, że na Pradze Północ jest stosunkowo bezpiecznie, chociaż właśnie ta dzielnica jest postrzegana przez warszawiaków jako przestępcza. Negatywne opinie również dotyczą Bródna, Aleksandrowa i Falenicy.

Jednak co z Saską Kępą? 76% mieszkańców Pragi Południe czuje się bezpiecznie na terenie swojej dzielnicy. Mimo to w 2013 roku pojawiły się wskazania mieszkańców na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie ul. Międzynarodowej, kanału Wystawowego i działek. Z listu czytelnika wynika, że działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom nie są wystarczające. Na przykład, podczas jednego z długich weekendów na Saskiej Kępie nie był widziany żaden patrol policji. Mieszkańcy są oburzeni wzrastającą ilością kradzieży: Policja rozkłada ręce, nikt nic nie widzi, nikt nic nie wie. Problem jest poważny, wiemy, że znacznie się w tym względzie pogorszyło.

Temat bezpieczeństwa na Saskiej Kępie dawno nie był podejmowany przez władzę dzielnicy. Na forum gazeta.pl zdania mieszkańców zostały podzielone. Niektórzy użytkownicy za najbardziej nieprzyjemne miejsca uznają m.in. ul. Dąbrowiecką i Wał Miedzeszyński, rondo Waszyngtona w godzinach wieczornych, ul. Wandy i Kubańską, które są nieoświetlone. Spora część mieszkańców nadal nie czuje się zagrożona.

W związku z dużą liczbą kradzieży i włamań przestrzegamy mieszkańców Saskiej Kępy przed wpuszczaniem obcych osób do domów i mieszkań. Zalecamy zwracanie szczególnej uwagi na otoczenie oraz zachęcamy do oznakowania rowerów w ramach akcji „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”. Dzięki temu możliwe staje się zidentyfikowanie właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru. Szczegóły akcji, terminy i miejsca są dostępne na stronie Wydziału Prewencji KSP.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też