11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 21 czerwca 2015 r. LN

Odsłonięto kamień poświęcony Janowi Twardowskiemu

Na Saskiej Kępie odsłonięto kamień upamiętniający osobę księdza Jana Twardowskiego. Kamień został umieszczony przy ul. Nobla 16 na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie ks. Jan Twardowski był wikariuszem. Podczas otwarcia nie zabrakło również jego poezji.

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – to popularne zdanie pochodzi z wiersza Twardowskiego dedykowanego poetce Annie Kamieńskiej. Ks. Jan Twardowski jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli liryki religijnej. Wydał kilkanaście zbirów poezji i prozy, publikował artykuły w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.

Urodził się w 1915 roku w Warszawie. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Debiutował na łamach międzyszkolnego pisma „Kuźnia Młodych”. W 1937 roku wydał pierwszy zbiór wierszy „Powrót Andersena”. W 1939 roku uzyskał absolutorium na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obrona zaś nastąpiła dopiero po wojnie. W 1945 roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku, po czym otrzymał posadę wikarego w parafii w Żbikowie k. Pruszkowa. W parafii Matki Bożej Nieustającej pomocy był wikariuszem w latach 1957-1958.

Ks. Jan Twardowski jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Krzyża Komandorskiego za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości oraz za osiągnięcia w twórczości literackiej, a także Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta czy nagrody PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości. Jego wiersze zostały przetłumaczone na język niemiecki, angielski, włoski, węgierski oraz wiele innych.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też