11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 8 maja 2015 r. LN

Noc Muzeów 2015 na Saskiej Kępie

16 maja 2015 roku w Warszawie odbędzie się 12. Noc Muzeów. Jest to jedno z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych stolicy, podczas którego można zwiedzić większość muzeów po zmierzchu i całkowicie za darmo. W tym roku do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 230 galerii, pracowni i innych instytucji.


Między placówkami można będzie się poruszać za pomocą muzealnego transportu miejskiego. Linia A będzie obsługiwana przez autobusy zabytkowe, pozostałe linie – przez pojazdy niskopodłogowe. Będzie można również przejechać się tramwajem zabytkowym kursującym na linii M. Rozkłady jazdy niektórych zwykłych linii komunikacyjnych ulegną zmianie: do około godz. 2.00 będą kursowały tramwaje 2, 9, 24, 25, 26, 35 oraz autobusy 116 i 507. Metro będzie czynne do 3 w nocy.

Na Saskiej Kępie na Noc Muzeów zapraszają:

Galeria Milano (Rondo Waszyngtona 2a), gdzie odbędzie się wernisaż malarki Marty Kochanek-Zbroi. Obrazy przedstawione na wystawie przypominają kolorowanki znane każdemu z dzieciństwa. Zostały one wypełnione kolorem według specjalnej legendy dołączonej do obrazu. Marta Kochanek głównie skupia się na scenach z codzienności, a inspiracją do tego służą fotografie, zdjęcia w gazetach, stare reklamy. „Malarka nie unika trudnych tematów w swojej twórczości, jednak stara się odnaleźć w życiu codziennym pozytywne emocje” – mówią organizatorzy wystawy. Podczas Nocy Muzeów galeria Milano będzie otwarta do północy.

Prom Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23. Wystawa plakatów „Cały ten jazz!” zostanie połączona z serią minikoncertów jazzowych w wykonaniu artystów uwiecznionych na plakatach. Autorem wystawy jest Agnieszka Sobczyńska. Artystka przedstawiła uczestników cyklu Jerzego Szczerbakowa „Cały ten jazz!”, który odbywa się w Promie Kultury od dwóch lat. Są wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Ścierański, Artur Dutkiewicz, Marcin Wasilewski, MaBaSo, Dorota Miśkiewicz, Atom String Quartet. Koncerty odbywać się będą co półgodziny. Wydarzenie rozpocznie się o 19.00 i potrwa do 00.30.

Biuro przewodników Skarby Warszawy. Noc Muzeów stanie się świetną okazją do zapoznania się z architekturą Saskiej Kępy. Kolejno o godz. 19, 21 i 23 przy Rondzie Waszyngtona po stronie Stadionu Narodowego rozpocznie się półtoragodzinny spacer z przewodnikiem po Warszawie Rafałem Zelmanem.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też