11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 5 maja 2015 r. LN

Odsłonięcie tablicy poświęconej Liceum im. Mickiewicza

Aktor Jan Kobuszewski odsłonił tablicę pamiątkową umieszczoną na murze budynku przy ul. Paryskiej 25. Tablica jest poświęcona Liceum im. Adama Mickiewicza, które mieściło się na Saskiej Kępie przez kilkanaście powojennych lat.


Liceum Adama Mickiewicza powstało ze szkoły Emiliana Konopczyńskiego założonej w 1897 roku. W 1911 roku na środki wychowanków zbudowano nowy gmach przy ul. Sewerynówka 4 (dziś ul. Konopczyńskiego). Osiem lat później szkołę upaństwowiono i nazwano Gimnazjum im. Mickiewicza.

W czasie II wojnie światowej budynek szkoły na Śródmieściu został zniszczony. Odrodzenie szkoły nastąpiło na Saskiej Kępie: na początku w willi przy ul. Wąchockiej, później w nieukończonej kamienicy przy Paryskiej 25. W 1964 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Saskiej, tam znajduje się do dziś.

Jan Kobuszewski jest jednym z absolwentów Liceum im. Adama Mickiewicza. Za tymi oknami na parterze zdawałem maturę pisemną. A piętro wyżej egzaminy ustne. To było w roku 1951. Najgorszym, jaki był, ZMP szalało – wspomina aktor. Na tablicy została umieszczona data 2014. To dlatego, że w ubiegłym roku upłynęła 50. rocznica wyprowadzki szkoły z tego miejsca – mówi Andrzej Niemirski ze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Adama Mickiewicza.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też