Propozycja zmiany nazwy zakończenia ulicy Walecznych została poparta przez Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy. Między Wałem Miedzeszyńskim a ul. Walecznych powstanie Zaułek Aleksandra Żabczyńskiego. Jest to wybitny aktor filmowy i teatralny, jeden z najpopularniejszych w dwudziestoleciu międzywojennym.

W roku 1939 Żabczyńskiego zmobilizowano do 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej oraz w bitwie o Monte Casino. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu w Salzburgu, później został wraz z II Korpusem przewieziony do Wielkiej Brytanii. W 1947 roku powrócił do Warszawy i zamieszkał przy ul. Łotewskiej 4. Pracował w teatrach, m.in. w Teatrze Małym, Klasycznym, a potem do śmierci był aktorem Teatru Polskiego. Zasłynął również z piosenek, które za namową przyjaciół nagrał w Polskim Radiu: Nikt mnie nie rozumie tak jak Ty, Jak drogie są wspomnienia, Całuję twoją dłoń, madame. Aleksander Żabczyński zmarł 31 maja 1958 roku. Sąsiedzi wspominają aktora jako człowieka życzliwego i otwartego.
Za nadaniem nazwy zaułkowi przemówiło m.in. pobliskie miejsce zamieszkania aktora oraz brak konieczności zmiany adresu zameldowania okolicznych mieszkańców. W dodatku, z inicjatywy Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa 28 maja przy ul. Łotewskiej 4 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu.