11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 4 maja 2015 r. LN

Na Saskiej Kępie powstanie zaułek Aleksandra Żabczyńskiego

Zakończenie ulicy Walecznych na wysokości nieruchomości Wał Miedzeszyński 868 i 870 zmieni swoją nazwę. Będzie to Zaułek Aleksandra Żabczyńskiego, upamiętniający osobę znanego polskiego aktora. Autorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa.


Propozycja zmiany nazwy zakończenia ulicy Walecznych została poparta przez Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy. Między Wałem Miedzeszyńskim a ul. Walecznych powstanie Zaułek Aleksandra Żabczyńskiego. Jest to wybitny aktor filmowy i teatralny, jeden z najpopularniejszych w dwudziestoleciu międzywojennym.

Aleksander Żabczyński urodził się 24 lipca 1900 roku w Warszawie. Po maturze wstąpił do Szkoły Podchorążych w Poznaniu. W roku 1921 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do studenckiej grupy teatralnej, uczył się aktorstwa w Warszawskiej Szkole Gry Sceniczno-Filmowej Niny Niovilli. W 1922 roku znalazł się w „Reducie” Juliusza Osterwy, gdzie Żabczyńskiego skierował aktor Edmund Wierciński. W teatrze debiutował 22 grudnia 1924 roku rolą Anioła Gabriela i Chlebuarda w „Pastorałce” L. Schillera. Dwa lata później miał miejsce filmowy debiut aktora: niewielka rola doktora w „Czerwonym błaźnie” Henryka Szaro. Grał również w filmach dźwiękowych, zwłaszcza w komediach muzycznych: „Manewry miłosne”, „Ada, to nie wypada”, „Jadzia”, „Pani minister tańczy”, „Zapomniana melodia”, „Sportowiec mimo woli”. Niektóre z nich zostały napisane specjalnie dla niego.

W roku 1939 Żabczyńskiego zmobilizowano do 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej oraz w bitwie o Monte Casino. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu w Salzburgu, później został wraz z II Korpusem przewieziony do Wielkiej Brytanii. W 1947 roku powrócił do Warszawy i zamieszkał przy ul. Łotewskiej 4. Pracował w teatrach, m.in. w Teatrze Małym, Klasycznym, a potem do śmierci był aktorem Teatru Polskiego. Zasłynął również z piosenek, które za namową przyjaciół nagrał w Polskim Radiu: Nikt mnie nie rozumie tak jak Ty, Jak drogie są wspomnienia, Całuję twoją dłoń, madame. Aleksander Żabczyński zmarł 31 maja 1958 roku. Sąsiedzi wspominają aktora jako człowieka życzliwego i otwartego.

Za nadaniem nazwy zaułkowi przemówiło m.in. pobliskie miejsce zamieszkania aktora oraz brak konieczności zmiany adresu zameldowania okolicznych mieszkańców. W dodatku, z inicjatywy Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa 28 maja przy ul. Łotewskiej 4 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też