11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 13 kwietnia 2015 r. LN

Petycja „Nie strzelajcie na Narodowym”

Redakcja Gazety Stołecznej wystosowała petycję do ministra sportu w sprawie ograniczenia Festiwalu Fajerwerków, który ma odbyć się we wrześniu na Stadionie Narodowym. Petycję pod tytułem „Nie strzelajcie na Narodowym” można podpisać online lub osobiście.


Petycja dotyczy zmniejszenia zasięgu imprezy, która ma odbyć się we wrześniu 2015 roku. Organizatorzy zapowiadają, że podczas Festiwalu Fajerwerków międzynarodowe zespoły wystrzelą sześć tysięcy ładunków. Z trudem co roku znosimy okołosylwestrowe szaleństwo fajerwerków. To nie tylko problem tego jednego wieczoru. To promocja środków pirotechnicznych, kreowanie mody i pokazanie, że strzelanie w mieście jest fajne. Dlatego zwracamy się do ministra sportu, władz spółki PL 2012+, która zarządza Stadionem Narodowym oraz władz Warszawy o ograniczenie zasięgu imprezy, jeśli jej odwołanie nie jest już możliwe – mówi się w petycji. Autorzy dodają również, że podczas sylwestrowej zabawy zużyto dwie tony ładunków, tzn. ok. 20 razy mniej, niż planuje się we wrześniu, jednak mimo to hałas był potężny.

W pierwszej kolejności festiwal wpłynie na mieszkańców Saskiej Kępy, Kamionka oraz całej Pragi, ponieważ takiego typu imprezy zwykle łączą się z problematycznym dojazdem do domu i korkami. W przypadku pokazów pirotechnicznych kolejną niedogodnością staną się nieprzespane noce. Domagamy się skrócenia pokazów i ograniczenia użytych podczas nich środków pirotechnicznych. Ponadto dołożenia przez wszelkich starań, aby impreza była jak najmniej uciążliwa – podkreślają autorzy petycji.

Podpisać petycję można w administracji spółdzielni mieszkaniowej „Waszyngtona” przy Kinowej 19, punkcie opłat przy Mińskiej 7, Fundacji Viva! przy Kawęczyńskiej 16, Stowarzyszeniu Mieszkańców Mariensztatu przy Bednarskiej 17a, Wypożyczalni Książek przy Czerniakowskiej 178a, redakcji Gazety Wyborczej przy Czerskiej 8/10, a także w kawiarniach Baobab, Misianka i Tarabuk. Można również złożyć podpis online.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też