11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 3 kwietnia 2015 r.

Muzyczne spotkania na Francuskiej - Zagrajmy pod Baobabem!

Jako Patron po raz kolejny zapraszamy na Muzyczne Spotkania na Francuskiej. Zagrajmy pod Baobabem!
Między 16 maja a 19 września warszawscy afro-muzycy zapraszają na koncerty, warsztaty muzyczne oraz jam sessions w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Francuskiej 31 na Saskiej Kępie.

W 2015 roku wydarzenia odbywają się co dwa tygodnie, w soboty: 16 i 30 maja, 13 i 27 czerwca, 11 i 25 lipca, 8 i 22 sierpnia oraz 5 i 19 września.

W tym roku na Francuskiej wystąpią m.in. muzycy z bębniarskiej grupy Strefa Rytmu, gambijski wirtuoz kory Buba Kuyateh, senegalsko-gwinejski duet Amadou Fola & Gaspard Conde, senegalskie trio Djolof-Man (Mamadou Diouf, Mohamed M'bow, Pako Sarr), zespoły Groove Baza i SkaDyktator.

Café Baobab chce być czymś więcej niż tylko punktem gastronomicznym. Chcemy przypomnieć wielokulturowy charakter Saskiej Kępy, gdzie dawniej zamieszkali osadnicy z Holandii, jej walory rekreacyjne, które docenił król August III – mówi muzyk Mamadou Diouf, który jest zaangażowany również w organizację spotkań.– Ulica Francuska nie powinna mieć kompleksów do żadnej innej ulicy z lewobrzeżnej Warszawy. Gdzie indziej cień dają jedynie parasolki, a tutaj mamy głęboki cień wysokich drzew. Tak jak w Afryce! – zaznacza Mamadou. – Dlatego Baobab zaprasza i stara się w niebanalny sposób integrować lokalną społeczność. Każdy może uczestniczyć i poznać lepiej bogatą kulturę zachodniej Afryki. Stąd nasze hasło: „Zagrajmy pod Baobabem!”. Dla najmłodszych te kameralne muzyczno-taneczne spotkania będą piękną lekcją otwartości na inne kultury. Spotkania na Francuskiej mają być przede wszystkim fajną zabawą i pozytywnym przeżyciem – podkreśla.

Program na maj, czerwiec i lipiec:

16 maja, 17:00 – STREFA RYTMU

Granie pod Baobabem rozpocznie w tym roku wyprawa w świat rytmów Afryki Zachodniej – otwarte warsztaty gry na djembe oraz koncert bębniarski w wykonaniu muzyków z Grupy Perkusyjnej Strefa Rytmu.

30 maja, 17:00 – BUBA KUYATEH

Gambijski muzyk (kora) i śpiewak, pochodzący z rodziny griotów wykonujących tradycyjną muzykę zachodnioafrykańską na korze. Tradycyjny repertuar griotów w jego wykonaniu łączy się z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami.

13 czerwca, 17:00 – GROOVE BAZA

Groove Baza łączy kultury muzyczne, których wspólnym mianownikiem jest rytm i puls: reggae, afro beat, funk i acid jazz. Zespół ma w repertuarze autorskie kompozycje oraz covery Fela Kutiego, The Clash, Maxi Priesta, Boba Marleya, Beastie Boys i Paula Simona. W skład grupy wchodzą: Stefano Auguste (wokal), Jerzy Burkacki (bass), Grzegorz Klapa (gitara), Tomek Konca (gitara), Kazik Nitkiewicz (trąbka), Adrian Pawlak (perkusja), Dominik Sprancel (wokal), Adam Witrambowski (instrumenty perkusyjne), Artur Zwierzchowski (wokal).

27 czerwca, 17:00 – STREFA RYTMU & VIOLA WOJCIECHOWSKA

Otwarte warsztaty gry na bębnach djembe ze Strefą Rytmu to kolejna wyprawa w świat muzyki zachodnioafrykańskiej. Po warsztatach: koncert Grupy Perkusyjnej Strefa Rytmu, któremu towarzyszy widowiskowy taniec oparty na choreografiach baletów Zachodniej Afryki w wykonaniu Violi Wojciechowskiej.

11 lipca, 17:00 – DJOLOF-MAN

Senegalskie trio w składzie: Pako Sarr (gitara, wokal), Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mohamed M’bow (djembe, wokal). Ich muzyka to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae.

25 lipca, 17:00 – AMADOU FOLA & GASPARD CONDE

Warsztaty bębniarskie ze znakomitymi muzykami Amadou Fola i Gaspardem Conde, łączących w swoich występach tradycje senegalskie i gwinejskie. Pochodzący z Senegalu Amadou Fola (Amadou Balde) to tancerz, kompozytor i multi-instrumentalista – wirtuoz gry na bębnach djembe i sabar, balafonie, gitarze. Gaspard Conde, pochodzący z Gwinei-Konakry, jest mistrzem w sztuce gry na djembe i dundun oraz wieloletnim instruktorem gry na bębnach. Podczas swoich występów muzycy wykonują utwory w językach susu, malinke, peul, wolof.Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dodatkowych informacji i wywiadów udziela Aziz Seck (Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab):
→ tel: 606 98 00 98
→mail: aziz.seck@cafebaobab.pl


Projekt MUZYCZNE SPOTKANIA NA FRANCUSKIEJ 2015 realizowany jest przez Fundację Centrum Afro-Kultury Baobab dzięki współfinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też