11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 27 marca 2015 r.

Odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego

Pomnik Kazimierza Górskiego, legendarnego polskiego trenera piłkarskiego, został odsłonięty przed Stadionem Narodowym w Warszawie. Sponsorem Głównym monumentu jest Tyskie, które od lat angażuje się w inicjatywy bliskie kibicom.


– Przed Stadionem Narodowym w Warszawie odsłonięto pomnik najwybitniejszego polskiego trenera. Jest to ważny i szczęśliwy dzień dla całej Rodziny Kazimierza Górskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego monumentu. Mamy pewność, że dzięki temu pomnikowi dokonania i osobowość Kazimierza utrwalone zostaną w pamięci Polaków – mówi Dariusz Górski, syn Kazimierza Górskiego.

Sponsorem Głównym przedsięwzięcia zostało Tyskie. – Kazimierz Górski to nie tylko najbardziej utytułowany polski trener. Bliskie nam jest także jego bezpretensjonalne i nadal aktualne spojrzenie na futbol – mówi Mateusz Zaremba, dyrektor marki Tyskie. – Włączając się w budowę pomnika, pokazaliśmy kibicom, że zawsze jesteśmy z nimi, wspólnie pamiętamy o tym, co w sporcie jest najważniejsze i chcemy razem z nimi cieszyć się grą i przeżywać piłkarskie emocje – dodaje.

Inicjatorem budowy pomnika jest powołana w 2011 roku Fundacja Kazimierza Górskiego. – Długo szukaliśmy partnera, który pomoże nam w realizacji przedsięwzięcia, jakim była budowa pomnika. Cieszymy się, że zostało nim Tyskie, którego aktywność na polu sportu jest znana, szczególnie wśród kibiców – mówi Janusz Jesionek, prezes Fundacji. – Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować naszym sponsorom, partnerom medialnym i wszystkim indywidualnym darczyńcom, bez których zaangażowania nie byłoby możliwe doprowadzenie do pomyślnego finału naszej idei powstania pomnika Kazimierza Górskiego. Chcę podkreślić, że projekt ten spotykał się z entuzjastycznymi reakcjami, gdy zwracaliśmy się o jego wsparcie czy to materialne, medialne, czy też dotyczące niezbędnych formalności administracyjnych. Jesteśmy szczęśliwi, że tym zbiorowym wysiłkiem postać naszego Patrona uwieczniona została Jego pomnikiem w prestiżowym miejscu, przed Stadionem Narodowym w Warszawie – dodaje.

Nie bez przyczyny pomnik stanął akurat w tym właśnie miejscu. – Stadion Narodowy to miejsce wyjątkowe dla polskich sportowców. To tu w minionym roku nasi siatkarze rozpoczynali marsz po złoto Mistrzostw Świata, a Paweł Fajdek ustanawiał rekord kraju w rzucie młotem. Nie zapominamy też o historycznym 2:0 naszych piłkarzy z Niemcami, którzy walczą o awans do Euro 2016. Stadion Narodowy stał się domem polskiego sportu. Domem, który potrzebował swojego patrona. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że symbolicznie, dzięki pomnikowy został nim Kazimierz Górski. Wielki człowiek i wielki trener, którego obecność z pewnością pomoże naszym sportowcom w osiąganiu kolejnych sukcesów – podkreśla Tomasz Półgrabski, prezes PL.2012+.

Oprócz pomnika odsłonięta została także tablica, na której znajdą się informacje biograficzne i opis najważniejszych osiągnięć trenera oraz wybrany przez kibiców cytat: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Sentencję wybrano w zorganizowanym przez Tyskie, internetowym plebiscycie skierowanym do fanów futbolu, których marka od lat konsekwentnie wspiera.

Ponad trzymetrowa sylwetka Kazimierza Górskiego zaprojektowana została przez rzeźbiarza Marka Maślańca i powstała w jego krakowskiej pracowni. – Pomnik Kazimierza Górskiego jest największym monumentem w mojej dotychczasowej karierze – mówi Marek Maślaniec. - Rzeźba jest bardzo dynamiczna. Wybrałem pozę, która ukazuje charakter Górskiego. Trener ubrany jest w dres, trzyma piłkę pod pachą, ‘porusza się’ sprężystym, żwawym krokiem. Inspiracją do stworzenia pomnika było oglądanie fragmentów meczów. Najbardziej utkwiło mi w pamięci zdjęcie z 1974 roku, na którym Kazimierz Górski kroczy po murawie boiska. Skojarzył mi się z idącym tygrysem, wojownikiem, stwierdziłem, że takie ujęcie odzwierciedla ideę gry ofensywnej i postanowiłem je uwiecznić – dodaje.

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbyło się w środę, 26 marca, o godz. 12.00, przed Stadionem Narodowym w Warszawie, przy wejściu dla kibiców od strony ronda Waszyngtona.

Budowę pomnika wsparli także: Stadion Narodowy, Lotto, PGE oraz PZPN.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też