11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 16 marca 2015 r. LN

Gocław stracił połączenie z centrum

Uruchomienie centralnego odcinka II linii metra spowodowało kolejne zmiany komunikacyjne. Autobusy, które wcześniej łączyły Gocław z centrum, teraz dojeżdżają tylko do stacji metra Stadion Narodowy. Takie rozwiązanie wywołało niezadowolenie wśród mieszkańców Gocławia, którzy wystosowali w tej sprawie protest do ZTM-u.

Autobusy linii 151, 411, 502, 514 od momentu otwarcia nowej linii metra kończą swoją trasę przy Stadionie Narodowym. Rozkłady jazdy również zostały zmienione: linia 507 zamiast co 4 minuty kursuje teraz co 10, a linia 411 – co półgodziny. Nowo stworzona linia ekspresowa E-1 tak samo dojeżdża tylko do II linii metra. Powoduje to liczne przesiadki w drodze do pracy i znacznie wydłuża czas podróży. Szczególnie niedogodny stał się dojazd z Gocławia na Mokotów: żeby nie utkwić w korku na ulicy Saskiej, należy zrobić dwie przesiadki (trasa E-1, M2, M1).

Mieszkańcy domagają się przywrócenia starych tras kursowania autobusów. Domagamy się poważnej debaty z Zarządem Transportu Miejskiego. Nie godzimy się na bycie „dobrymi statystykami” nowej linii metra – mówią organizatorzy akcji. ZTM tłumaczy, że takie rozwiązanie wynika z awaryjnego zamknięcia Mostu Łazienkowskiego. Pasażerowie unikają korzystania z metra i przesiadają się do linii, dojeżdżających do centrum, co powoduje duży ścisk w autobusach 520 i 525. Nie jesteśmy przeciwnikami II linii metra. Wręcz przeciwnie, sami chętnie będziemy z niej korzystać, ale wtedy, kiedy będzie to miało sens – podkreślają mieszkańcy Gocławia. W weekend zamierzają wysłać petycję do Zarządu Transportu Miejskiego.

II linia metra została otworzona 8 marca 2014 roku. Centralny odcinek składa się z siedmiu stacji, z pierwszą linią łączy się na Świętokrzyskiej. W założeniu ma odciążyć komunikację między zachodnią i wschodnią stroną miasta. Centralny odcinek nie jest ukończoną linią i będzie dalej rozbudowywany.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też