11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 11 marca 2015 r. LN

Z Warszawy do Brazylii – spotkanie poświęcone Lucjanowi Korngoldowi

W sobotę 16 marca o godz. 16.00 przy ul. Francuskiej 2 na Saskiej Kępie odbędzie się spotkanie poświęcone architektowi Lucjanowi Korngoldowi. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Rytel, autor książki „Lucjan Korngold. Warszawa - São Paulo 1897-1963”. Miejsce spotkania do dawna willa Łepkowskich zaprojektowana w latach 30. przez Lucjana Korngolda i Piotra Lubińskiego.


Na spotkanie z autorem książki o Lucjanie Korngoldzie zaprasza Wydawnictwo Salix Alba i biuro projektowe Bose International Planning and Architecture. Wydarzenie odbędzie się w dawnej willi Łepkowskich przy ul. Francuskiej 2 w godzinach 16.00 – 17.30. Charakterystyczne elementy willi to rozległy taras po stronie ogrodu i kręte schody. Budynek reprezentuje styl modernistyczny.

Udział w spotkaniu możliwy jest wyłącznie po dokonaniu rejestracji pod adresem lucjankorngold2015@gmail.com

Lucjan Korngold urodził się w 1897 roku w Warszawie. Zasłynął z projektowania wielorodzinnych budynków, dostał wyróżnienie na V Triennale w Mediolanie w 1933 roku. Po II wojnie światowej zamieszkał w Brazylii, gdzie kontynuował swoją działalność. W 1945 roku dzieła Korngolda wystawiono w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Do dziś w Warszawie zachowały się liczne domy autorstwa Korngolda: są to budynki przy ul. Krynicznej 6, Królowej Aldony 3, Wąchockiej 6 i 9, Zakopiańskiej 11 na Saskiej Kępie. Projekty Korngolda można zobaczyć również na Mokotowie.

Książka „Lucjan Korngold. Warszawa - São Paulo 1897-1963” autorstwa Grzegorza Rytla jest pierwszym polskim opracowaniem przedstawiającym sylwetkę architekta. W książce opisane zostały dramatyczne wydarzenia z życia Lucjana Korngolda spowodowane toczącymi się wówczas wojnami, a także zasługujący na uwagę dorobek twórczy.

Wydarzenie na Facebook

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też