11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 10 marca 2015 r. LN

„Chamowo” Białoszewskiego zwycięzcą konkursu Warszawa Czyta

Książka „Chamowo” Mirona Białoszewskiego została bohaterką tegorocznej edycji akcji Warszawa Czyta. W dniach 6-10 maja odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i dyskusji mających na celu krytyczne i społeczne odczytanie książki.


„Chamowo” to dziennik Mirona Białoszewskiego pisany od czerwca 1975 do maja 1976 roku. W tym czasie pisarz mieszkał w bloku przy ul. Lizbońskiej na Saskiej Kępie. Tytuł nawiązuje do określenia, jakiego mieszkańcy używali w odniesieniu do części dzielnicy, gdzie znajduje się ul. Lizbońska. W całości „Chamowo” zostało wydane po raz pierwszy w 2009 roku.

Proces wyboru książki jest trzyetapowy. Najpierw czytelnicy składają propozycje utworów, które umożliwiłyby wieloaspektową dyskusję o współczesnej Warszawie. W tym roku internauci złożyli ok. pięćdziesięciu propozycji różnych tytułów. W drugim etapie organizatorzy wyłonili cztery najbardziej obiecujące książki zróżnicowane gatunkowo i tematycznie. Przeprowadzono również dyskusję wśród internautów o tym, jaką wartość dla miasta stanowią wybrane utwory. Biorąc pod uwagę opinie czytelników, organizatorzy dokonali ostatecznego wyboru: „Za Białoszewskim przemawiał jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska. Doceniłyśmy też fakt, że książka ta dzieje się w dużej mierze po prawej stronie Wisły. Podoba nam się niespieszność, fragmentaryczność, skupienie na szczegółach”. W finale konkursu „Chamowo” rywalizowało z „Wniebowstąpieniem” Tadeusza Konwickiego, „Szumem” Magdaleny Tulli i „Jak zostałam wiedźmą” Doroty Masłowskiej.

Akcja Warszawa Czyta rozpoczęła się w 2013 roku, wtedy zwyciężyły „Cwaniary” Sylwii Chutnik. W drugiej edycji dyskutowano nad książką „Niewidzialne miasta” Italo Calvino. Inicjatywa ma na celu nie tylko wspólną lekturę, ale także rozważania o problemach i wezwaniach, przed którymi stoi współczesna Warszawa.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też