11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 8 marca 2015 r. LN

Nowe przystanki na Saskiej Kępie

Nowe wiaty stanęły na przystankach autobusowych Saskiej Kępy w ramach projektu „1580 nowych wiat dla Warszawy”. Wykonawcą jest firma AMS SA, która współpracuje z m.st. Warszawą od grudnia 2013 roku.


Umowa koncesyjna, którą Urząd Miasta podpisał z firmą AMS SA, obejmuje ustawienie w ciągu trzech lat 1580 wiat w Warszawie. O kształcie nowych wiat zadecydował konkurs przeprowadzony w 2006 roku. W różnych częściach stolicy powstaną trzy typy wiat połączone jedną koncepcją stylistyczną. 955 wiat będzie pochodzić z produkcji seryjnej. W miejscach szczególnych, takich jak Trakt Królewski czy ul. Emilii Plater, powstaną tzw. wiaty konserwatorskie. W innych ważnych miejscach będą umieszczane wiaty konkursowe. Właśnie te ostatnie pojawiły się na ulicach Saskiej Kępy w lutym tego roku.

Wiaty konkursowe charakteryzują się minimalistyczną formą, są wykonane ze szkła z elementami aluminium. Konstrukcja może być uzupełniona o słupek przystankowy lub zestaw stojaków rowerowych. Wewnątrz znajduje się ławka wykonana z drewna. Wiaty będą wyposażone w technologię Near Field Communication (NFC) oraz kody QR. Na niektórych przystankach z wiatami konserwatorskimi i konkursowymi będzie udostępniona bezpłatna sieć Wi-Fi.

Projekt „1580 nowych wiat dla Warszawy” jest przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma AMS SA jest zobowiązana do postawienia i utrzymywania wiat, miasto – do utrzymywania ich otoczenia. Nowe wiaty umożliwiły powstanie zintegrowanego systemu reklamy, co, zdaniem prezesa AMS Marka Kuzaki, pozytywnie wpłynie na rynek reklam w mieście.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też