11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 27 lutego 2015 r. LN

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej może zostać usunięty

Radny Rady Dzielnicy Praga Południe Damian Paczkowski w ramach budżetu partycypacyjnego złożył projekt przeniesienia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Tym samym samorządowiec realizuje zobowiązanie złożone przez udział w akcji stowarzyszenia KoLiber „Goń z pomnika bolszewika”.

Damian Paczkowski, dołączywszy się do akcji stowarzyszenia KoLiber, złożył projekt przeniesienia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Celem akcji jest usunięcie z przestrzeni publicznej obiektów będących pozostałością propagandy radzieckiej. Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej został wybudowany w 1946 roku na grobie 26 poległych żołnierzy. W związku z przebudową Ronda Waszyngtona w 1968 roku ciała żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Pomnik wykonany z piaskowca zaprojektował A. Nieńko. Po 1989 roku obiekt kilkakrotnie dewastowano. Jako mieszkaniec Grochowa i częsty bywalec Parku Skaryszewskiego od zawsze dziwiłem się obecności w tym miejscu pomnika na cześć żołnierzy Armii Czerwonej – mówi Damian Paczkowski. Czy w wolnym i suwerennym kraju można pozwolić na upamiętnianie okupantów? – dodaje.

Plan modernizacji Parku Skaryszewskiego opracowany przed złożeniem projektów do budżetu partycypacyjnego przewidywał przeniesienie pomnika z głównej alei parku na nowe miejsce od strony al. Zielenieckiej. Jeżeli propozycja Damiana Paczkowskiego zostanie zaakceptowana, pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zostanie usunięty z Parku Skaryszewskiego.

Wydarzenie na Facebook

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też