11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 12 stycznia 2015 r. WL

Saska Kępa 2014 – podsumowanie roku

Czym żyła Saska Kępa przez ostatnie 12 miesięcy? Zobaczcie co działo się w mijającym roku na Kępie i naszym portalu.W ostatnim roku mieszkańcy Saskiej Kępy dwukrotnie wybierali swoich przedstawicieli w strukturach samorządowych. 29 czerwca dokonano wyboru 21 członków Rady Osiedla. W skład Samorządu Mieszkańców VI kadencji weszli:

  • Grzegorz Jaworski - przewodniczący
  • Michał Śpiewak - zastępca
  • Barbara Fryc - sekretarz
  • Andrzej Wyrożemski - skarbnik
  • Jolanta Tworkowska-Pieńkosz - członek Zarządu
  • Stefan Popkowski - członek Zarządu
  • Tadeusz Rudzki - członek Zarządu
  • Piotr Bartoszewski, Magdalena Czerwosz, Krzysztof Koszewski, Monika Anna Oniśko, Jadwiga Piłatkowska, Magdalena Radziszewska-Parniak, Paweł Skotarek, JS, Ewa Szydłowska, Mirosława Terlecka, Joanna Tkaczyk, Czesław Wierzbowski, Michał Wierzbowski, Tomasz Jakub Wojtaszek.

W nowej radzie pojawiło się aż 11 nowych nazwisk, a troje spośród nowych radnych zasiadło w Zarządzie.

Kolejnego wyboru saskokępianie dokonali 16 listopada. Wtedy wybrali swoich przedstawicieli w Radzie Dzielnicy. Saską Kępę reprezentują w niej: Małgorzata Rynkiewicz (PO) , Ryszard Kalkhoff (PO), Hubert Zalewski (PO), Józef Karczmarek (PiS) oraz Mirosława Terlecka (PiS).

Miniony rok to jednak nie tylko wybory, ale także wiele innych, lepszych i gorszych dla Saskiej Kępy, wydarzeń. Do tych dobrych z pewnością zaliczyć trzeba rozwiązanie trwającego przez niemal cały 2014 rok problemu z „Saskim Zakątkiem”. Sprawa zaczęła się w lutym, kiedy okazało się, że grunt obok przedszkola został sprzedany deweloperowi. Na szczęście Zarząd Dzielnicy stanął na wysokości zadania – 14.11.2014r. podpisano akt notarialny, na mocy którego teren pozostanie własnością dzielnicy.

Zagrożona była także działalności innego ośrodka na Saskiej Kępie – Domu Niewidomego Dziecka przy ul. Obrońców. W obronie Domu wystosowana została petycja, a podpisy pod nią zbierane były w wielu punktach handlowych i usługowych Saskiej Kępy. Udało się także tym razem i Dom Niewidomego Dziecka zostaje na Kępie.

Do pozytywnych wydarzeń minionych 12 miesięcy należy także zaliczyć zmiany, jakie zaszły w Klubie Kultury Saska Kępa. Ośrodek, funkcjonujący obecnie pod nazwą Prom Kultury Saska Kępa, odłączył się od Centrum Promocji Kultury Praga-Południe i zyskał niezależność. Jest to kolejna zmiana, która daje nadzieję na coraz lepsze funkcjonowanie tego ośrodka kultury na Saskiej Kępie.

Niestety, nie wszystko co wydarzyło się w ostatnim roku przysłużyło się Kępie. Najwięcej niezadowolenia wzbudziła wśród mieszkańców kolejna edycja Orange Warsaw Festival na Stadionie Narodowym. Liczne protesty, skargi i petycja, w których mieszkańcy przekonywali, że mają dość hałasów ze Stadionu Narodowego przyniosły sukces. Orange Warsaw Festival nie pojawi się w przyszłym roku na Narodowym. Szkoda tylko, że mieszkańcy Kępy znów musieli walczyć o spokój w swoich mieszkaniach.

Minusem minionego roku jest także wciąż nierozwiązany problem parkowania na Saskiej Kępie. Problem ten nie dotyczy jedynie imprez na Narodowym, ale także, a może przede wszystkim, codziennego problemu z zastawionymi wjazdami na posesje, brakiem miejsc parkingowych i ciasnotą na wąskich uliczkach Kępy. Problem ten został zauważony przez władze Dzielnicy. Pod koniec roku odbyło się spotkanie w sprawie konsultacji społecznych, na którym pojawiło się kilka pomysłów rozwiązania problemu, w tym wprowadzenie na Saskiej Kępie strefy płatnego parkowania. Same spotkania nie gwarantują jednak szybkiego rozwiązania problemu.

Mieszkańcy nie mogą także do udanych zaliczyć odchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo, że nowa trasa Marszu Niepodległości „zahaczyła” jedynie o Saską Kępę w okolicach Ronda Waszyngtona, to właśnie tutaj doszło do starć uczestników marszu, osób chcących wywołać zamieszki i Policji. Rondo Waszyngtona oraz pobliskie ulice Kępy wyglądały tego dnia jak teren działań wojennych, a cała Saska Kępa stała się zapleczem działań Policji.

Przez cały rok Saska Kępa z Pasją starała się informować czytelników o najważniejszych wydarzeniach. Portal pojawił się na ekranach użytkowników 520 000 razy! O tym, co dzieje się na Kępie czytało na naszym portalu aż 170 000 osób.

Z prawie 200 wiadomości najczęściej czytali Państwo:


Wiele z publikowanych przez nas wiadomości została udostępniona przez czytelników dalej. W minionym roku najchętniej dzieliliście się informacjami:


Staraliśmy się nie tylko pisać o Saskiej Kępie, ale także pokazywać jej piękno na zdjęciach. Oto kilka, które spodobały się najbardziej.

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też