POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 17:30 (ulica Zwycięzców)
59 aktualna temperatura -5 °C
ciśnienie 1026 hPa pm2.5 39 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 60% pm10 58 μg/m3
niedziela , 24 sierpnia 2014 r. , DK Zaproponuj newsa!

Berezyńska 13

Mieszkańcy Saskiej Kępy narzekają na powstawanie nowych inwestycji w ich dzielnicy, które zagrażają starej architekturze, niszczą poczucie atmosfery dawnych czasów i sprawiają, że traci ona swój niepowtarzalny i specyficzny urok.Kiedy pojawiły się plany wyburzenia budynku przy Berezyńskiej 13, „ŁADna Kępa” wystosowała pismo do stołecznego Konserwatora Zabytków. Ten, wyraził na to zgodę i jednocześnie stwierdził, że główny obiekt inwestycji pasuje do nurtu polskiego powojennego modernizmu oraz nawiązuje stylistyką do przedwojennych realizacji.

„Zielona Saska Kępa” odwołała się od tej decyzji, prosząc tym samym o zachowanie pewnych, szczególnych elementów (półkolistych elewacji wyłożonych kamieniem, frontowej i bocznej z okrągłymi otworami okiennymi).

Niestety, jak się okazało, na nic zdały się wnioski stowarzyszeń.

Pod adresem Berezyńska 13 powstaje budynek, z prestiżowym sąsiedztwem (m.in. willa Łepkowskich, willa Rotsteinów, dom Avenariusa, dom rodzinny Lachertów), w którym będą się mieściły trzy luksusowe apartamenty o ponad stumetrowych powierzchniach. I mimo, że według architektów, apartamentowiec idealnie pasuje do otaczającej Saską Kępę zabudowy, to jak zauważamy na podstawie projektu, prośby nie zostały uwzględnione w żaden sposób.

Tagi: Ladna Kępa, Ulica Berezyńska,

Zobacz również
Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

środa, 30.08.2017 129

Willa Rotsteinów znajdująca się przy ulicy Krynicznej 6 powiększyła listę saskokępskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. O tę decyzję skutecznie zabiegały dwie organizację społeczne ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Warszawie. [...]

Niecodzienna kłótnia na Saskiej Kępie o … altanę śmietnikową!

Niecodzienna kłótnia na Saskiej Kępie o … altanę śmietnikową!

wtorek, 21.03.2017 6

Mieszkańcy bloku przy ulicy Berezyńskiej 29 mają nie lada problem. Niedawno odnowiona z ich własnych pieniędzy altana śmietnikowa spłonęła. Urzędnicy na tą sytuację rozkładają ręce, twierdząc, że to nie ich problem. Jak ta sprawa się potoczy? [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy