11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 27 czerwca 2014 r. Wiktor

Dom Dziecka Niewidomego przestanie działać? - apel o pomoc w ratowaniu ośrodka

Istniejący od 30 lat Dom Dziecka Niewidomego ma zostać zlikwidowany. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego, ośrodek przy ul. Obrońców 24 powinien wygasić działalność do 30 czerwca.


Dom Dziecka Niewidomego rozpoczął swoją działalność na Saskiej Kępie 19 marca 1984 roku. Pomysł objęcia opieką osieroconych, niewidomych dzieci zrodził się dwa lat wcześniej w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi. Trudnego zadania, stworzenia miejsca w którym niewidomi podopieczni będą mogli poczuć się jak w domu i jednocześnie prawidłowo się rozwijać podjęła się Cecylia Czartoryska. Dom miał być daniem szansy rozwoju tym, które takie możliwości rozwoju w sobie miały.

W tworzeniu Domu Dziecka Niewidomego nieocenioną pomocą i hojnością wykazała się rodzina Sztajerów. Kazimierz Sztajer nosił się z zamiarem przekazania majątku, w tym piętrowego domu na ul. Obrońców na rzecz niewidomych. Zmarł jednak, niepozostawiająca testamentu. Jego wolę spełnili spadkobiercy i zrzekając się odziedziczonego domu przekazali nieruchomość na rzecz Towarzystwa. W latach 80. XX wieku Towarzystwo uzyskało także prawo wieczystej dzierżawy nieruchomości i działki od Zarządu Dzielnicy.

Obecnie Wojewoda Mazowiecki zarzuca Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które prowadzi Dom Dziecka Niewidomego, że nie posiada ono tytułu prawnego do nieruchomości. Dodatkowo Wojewoda argumentuje, że budynek, mimo licznych remontów, nie spełnia obecnych standardów oraz że istnienie ośrodka jest niezgodne z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W związku z takimi zarzutami Wojewoda Mazowiecki nakazał podjęcie działań zmierzających do wygaszenia działalności w nieprzekraczalnym terminie – 30 czerwca 2014 roku.

Takie postępowanie Wojewody spotkało się z niezadowoleniem i protestami. Podjęto próby wstrzymania likwidacji ośrodka. Jedną z takich inicjatyw jest petycja kierowana do Prezydenta RP, Wojewody Mazowieckiego oraz Prezydenta m.st Warszawy.

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w obronę placówki zachęcamy do podpisania petycji.

Więcej informacji o Domu Dziecka Niewidomego oraz jego twórczyni – Cecylii Czartoryskiej przeczytać można w artykułach: Nie zostawię Cię..., Cecylia Czartoryska została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz na forum Gazety Wyborczej.

Tagi: Dom Dziecka Niewidomego

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Zmarła Cecylia Czartoryska

Zmarła Cecylia Czartoryska

czwartek, 28.06.2018 54

20 czerwca 2018 roku zmarła pani Cecylia Czartoryska. Była katechetka, wychowawczyni w internacie w Laskach, nam znana przede wszystkim ze swojej działalności w Domu Małego Dziecka Niewidomego przy ulicy Obrońców. [...]

Zobacz też