POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 19:10 (ulica Zwycięzców)
53 aktualna temperatura -11 °C
ciśnienie 1030 hPa pm2.5 33 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 68% pm10 45 μg/m3
wtorek , 15 kwietnia 2014 r. , Wiktor Zaproponuj newsa!

Ambasada Niemiec poszukuje osób, które pomogły uciekinierom z NRD

W 1989 roku przez Warszawę uciekali mieszkańcy NRD, którzy chcieli dostać się na zachód. 25 lat po tych wydarzeniach dawni uciekinierzy chcą podziękować za pomoc.Gdy w 1989 roku w Polsce swoje prace rozpoczynał rząd Tadeusza Mazowieckiego u naszych zachodnich sąsiadów nadal istniał Mur Berliński, dzielący Niemcy na NRD i RFN. Latem i jesienią tego roku tysiące mieszkańców wschodnich Niemiec starało się dostać do RFN, wybierając drogę przez Warszawę, Pragę czy Budapeszt. Tam ambasady Republiki Federalnej Niemiec przyznawały im azyl.

Ówczesna ambasada RFN mieściła się na Saskiej Kępie, przy Dąbrowieckiej 30. To tutaj zgłaszali się po pomoc Ci, którzy chcieli przedostać się na zachód. Przed ambasadą gromadził się tłum czekających na swoją kolej Niemców. Często były to całe rodziny zmęczone trudami podróży.

Pomocni okazali się przypadkowi mieszkańcy stolicy. Pomagali zazwyczaj w dotarciu do ambasady. Dużą pomoc niemieckim uchodźcom okazali mieszkańcy Saskiej Kępy. To oni, koczującym pod bramą ambasady przynosili jedzenie i picie, udzielali noclegu, pozwalali skorzystać z łazienki i umyć się. Mimo, że wydaje się że to niewiele, dla części okazała się duża pomoc. Na tyle duża, że nie zapomnieli o niej i chcieli by teraz za nią podziękować.

Aby pamięć o tym epizodzie polsko-niemieckich relacji nie zaginęła uczestnicy tamtych wydarzeń chcą je upamiętnić tablicą na Saskiej Kępie, w pobliżu dawnej ambasady RFN. Grupa dawnych uciekinierów chciałaby także podziękować za pomoc. Uroczystości mają odbyć się 19 września.

W związku z tym Ambasada Niemiec poszukuje osób, które 25 lat temu pomagały emigrantom lub mogą mieć informacje o takich osobach. Kontaktować można się telefonicznie, pod numerem: 22 58 41 700 lub za pomocą formularza na stronie Ambasady.

Tagi: Historia,

Zobacz również
Maria Szabłowska – Pućka z Saskiej Kępy

Maria Szabłowska – Pućka z Saskiej Kępy

wtorek, 23.08.2016 27

W imieniu Muzeum Warszawskiej Pragi zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek – Marią Szabłowską. Przyczyniła się do powstania wielu nagrań płytowych i koncertów, od dawna popularyzuje polską piosenkę. [...]

"Polka w szafliku" - dawne zabawy na Saskiej Kępy inspiracją dla współczesnych muzyków

"Polka w szafliku" - dawne zabawy na Saskiej Kępy inspiracją dla współczesnych muzyków

czwartek, 16.01.2014 5

"Polka w szafliku" to jeden z zapomnianych warszawskich szlagierów. Piosenka o saskokępskich zabawach doczekała się nowej aranżacji. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy