11 aktualna temperatura 11 °C
ciśnienie 1013 hPa pm2.5 6 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 92% pm10 8 μg/m3
wtorek, 28 stycznia 2014 r. Wiktor

Zmiany w segregowaniu odpadów od 1 lutego 2014

Od początku przyszłego miesiąca na terenie 8 dzielnic Warszawy, w tym Pragi-Południe, zaczyna funkcjonować nowy system odbioru odpadów od mieszkańców.Zmiany związane są z wejściem w życie przepisów z ustawy o gospodarowaniu odpadami. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy sami będą rozdzielać śmieci na trzy główne grupy. Od początku lutego mieszkańcy powinni wyrzucać posegregowane śmieci do odpowiednich pojemników lub worków.

Aby ułatwić segregację, pojemniki na każdą grupę odpadów oznaczone zostały odpowiednim kolorem.

Do CZERWONEGO worka lub pojemnika wrzucamy: suchy papier i tekturę, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach, puszki, plastikowe opakowania po żywności, drobny złom metalowy (zabawki z metalowymi elementami, stare noże czy nożyczki).

Do pojemników oznaczonych na czerwono nie należy wrzucać: tapet, kalki, tłustych opakowań papierowych (po maśle czy margarynie), odpadów higienicznych, gumy, puszek po farbach czy sprzętu AGD.

Do ZIELONEGO worka lub pojemnika należy wrzucać: szklane butelki i opakowania, pozbawione metalowych i plastikowych nakrętek.

Nie należy tam wrzucać między innymi: ceramiki i porcelany, żarówek, szkła stołowego, szkła okiennego, samochodowego i luster.

Do pojemnika i worka, oznaczonego kolorem CZARNYM, wrzucamy: zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, styropian, artykuły higieniczne, potłuczone szyby.

Nie należy wyrzucać: leków, sprzętu AGD i RTV, odpadów wielkogabarytowych (meble, wózki, dywany), materiałów niebezpiecznych (opakowania po pestycydach, olejach, środkach chemicznych).

Część artykułów takich jak odpady wielkogabarytowe czy elektorśmieci odbierana będzie oddzielnie i przekazywana do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów. Można je także oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Dzięki segregacji odpadów przez mieszkańców możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie surowców wtórnych i dbanie o środowisko naturalne. Odpady z czerwonych worków i pojemników trafią do sortowni, skąd większość trafi do specjalnych zakładów, odzyskujących surowce. Śmieci z zielonego pojemnika trafią bezpośrednio do firm, zajmujących się odzyskiwaniem szkła (huty szkła). Odpady z czarnych pojemników zostaną w specjalny sposób przygotowane do składowania, tak aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne.

Dzięki nowym sposobom gospodarowania odpadami na składowiska ma trafiać jedynie 50% wytwarzanych przez mieszkańców śmieci.

Więcej informacji o segregacji na stronie Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Tagi: Segregacja, Urząd Dzielnicy Praga Południe

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Po świętach na sportowo i za darmo

Po świętach na sportowo i za darmo

czwartek, 20.12.2018 13

Urząd Dzielnicy Praga-Południe organizuje dni otwarte w praskich obiektach sportowych OSiR [...]

Wymiana identyfikatorów SK na nowe

Wymiana identyfikatorów SK na nowe

środa, 2.09.2015 35

Za 4 miesiące identyfikatory Saskiej Kępy stracą swoją ważność. W celu uniknięcia stania w kolejce namawiamy do wcześniejszej wymiany identyfikatorów. Dokonać wymiany będzie można w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe oraz PROM-ie Kultury Saska Kępa. [...]

Budżet partycypacyjny - projekty

Budżet partycypacyjny - projekty

sobota, 22.03.2014

199 projektów z Pragi południe trafiło na biurka urzędników z urzędów dzielnic. W porównaniu do innych warszawskich obszarów ilość zgłoszeń jest bardzo wysoka. [...]

Saska Kępa to nie parking Stadionu Narodowego! - inicjatywa mieszkańców

Saska Kępa to nie parking Stadionu Narodowego! - inicjatywa mieszkańców

piątek, 27.12.2013 314

Przy okazji dużych imprez na Stadionie Narodowym powraca temat problemów z parkowaniem. Mieszkańcy pobliskich ulic mają dość zastawiania chodników i trawników pod swoimi domami przez kierowców udających się na stadionowe imprezy. [...]

Zobacz też