11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 28 stycznia 2014 r. Wiktor

Zmiany w segregowaniu odpadów od 1 lutego 2014

Od początku przyszłego miesiąca na terenie 8 dzielnic Warszawy, w tym Pragi-Południe, zaczyna funkcjonować nowy system odbioru odpadów od mieszkańców.Zmiany związane są z wejściem w życie przepisów z ustawy o gospodarowaniu odpadami. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy sami będą rozdzielać śmieci na trzy główne grupy. Od początku lutego mieszkańcy powinni wyrzucać posegregowane śmieci do odpowiednich pojemników lub worków.

Aby ułatwić segregację, pojemniki na każdą grupę odpadów oznaczone zostały odpowiednim kolorem.

Do CZERWONEGO worka lub pojemnika wrzucamy: suchy papier i tekturę, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach, puszki, plastikowe opakowania po żywności, drobny złom metalowy (zabawki z metalowymi elementami, stare noże czy nożyczki).

Do pojemników oznaczonych na czerwono nie należy wrzucać: tapet, kalki, tłustych opakowań papierowych (po maśle czy margarynie), odpadów higienicznych, gumy, puszek po farbach czy sprzętu AGD.

Do ZIELONEGO worka lub pojemnika należy wrzucać: szklane butelki i opakowania, pozbawione metalowych i plastikowych nakrętek.

Nie należy tam wrzucać między innymi: ceramiki i porcelany, żarówek, szkła stołowego, szkła okiennego, samochodowego i luster.

Do pojemnika i worka, oznaczonego kolorem CZARNYM, wrzucamy: zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, styropian, artykuły higieniczne, potłuczone szyby.

Nie należy wyrzucać: leków, sprzętu AGD i RTV, odpadów wielkogabarytowych (meble, wózki, dywany), materiałów niebezpiecznych (opakowania po pestycydach, olejach, środkach chemicznych).

Część artykułów takich jak odpady wielkogabarytowe czy elektorśmieci odbierana będzie oddzielnie i przekazywana do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów. Można je także oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Dzięki segregacji odpadów przez mieszkańców możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie surowców wtórnych i dbanie o środowisko naturalne. Odpady z czerwonych worków i pojemników trafią do sortowni, skąd większość trafi do specjalnych zakładów, odzyskujących surowce. Śmieci z zielonego pojemnika trafią bezpośrednio do firm, zajmujących się odzyskiwaniem szkła (huty szkła). Odpady z czarnych pojemników zostaną w specjalny sposób przygotowane do składowania, tak aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne.

Dzięki nowym sposobom gospodarowania odpadami na składowiska ma trafiać jedynie 50% wytwarzanych przez mieszkańców śmieci.

Więcej informacji o segregacji na stronie Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Tagi: Segregacja, Urząd Dzielnicy Praga Południe

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

poniedziałek, 9.11.2020 3

Urząd Dzielnicy Praga Południe zwrócił się do Prezydenta Warszawy o automatyczne przedłużenie ważności identyfikatorów SK o kolejny rok. Zamiast do 31 grudnia 2020 roku, posłużyłyby one właścicielom do końca 2021. Wszystko to związane jest z pandemią koronawirusa. [...]

Koronawirus wymusza zmiany

Koronawirus wymusza zmiany

środa, 1.04.2020

Pandemia koronawirusa narasta na sile. Urząd Miasta i Urząd Dzielnicy wprowadzają nowe zmiany w funkcjonowaniu. [...]

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

wtorek, 15.10.2019 14

Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe Urzędu m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców do współpracy w realizacji projektu wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego.. [...]

Po świętach na sportowo i za darmo

Po świętach na sportowo i za darmo

czwartek, 20.12.2018 13

Urząd Dzielnicy Praga-Południe organizuje dni otwarte w praskich obiektach sportowych OSiR [...]

Zobacz też