11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 28 stycznia 2014 r. Wiktor

Przejezdna droga czy możliwość odprowadzenia dziecka do przedszkola - co jest ważniejsze?

Sprawa dotyczy ulicy Krynicznej, a konkretnie okolicy przedszkola, na posesji numer 11. Od jednego z czytelników otrzymaliśmy treść korespondencji, dotyczącej tej sprawy.
Ulica Kryniczna jest drogą ślepą. Wjazd i wyjazd możliwy jest tylko od strony ulicy Zwycięzców. Dodatkowo jest to wąska droga. Jak wynika z przesłanego do Nas pisma, w listopadzie 2012 roku Stowarzyszenie ŁADna Kępa zwróciło się do Urzędu Dzielnicy z prośbą o wprowadzenie na tej ulicy bezwzględnego zakazu parkowania. „ Powodem takiej prośby było notoryczne blokowanie ulicy przez rodziców odprowadzających dzieci do przedszkola. Wielokrotne kontrole pracowników Urzędu, ale również funkcjonariuszy Straż Miejskiej potwierdziły ten stan rzeczy.” – tłumaczy Andrzej Książek, inspektor w Wydziale Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe.

Jest to odpowiedź na pismo jednego z mieszkańców Saskiej Kępy, rodzica dzieci uczęszczających do wspomnianego przedszkola. Według niego, postawienie na ulicy Krynicznej znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) jest nieadekwatne do sytuacji. Zastosowanie całkowitego zakazu zatrzymywania jest wyrazem na brak zrozumienia potrzeb mieszkańców. Jak pisze Nasz czytelnik: „(…) decyzja Urzędu w sposób bezpośredni uniemożliwia rodzicom dzieci z tego przedszkola zatrzymywanie się na chodniku przy przedszkolu celem odprowadzania i odbierania dzieci. W przedszkolu prowadzona jest grupa 2,5 latków i tu szczególnie należy zadbać, aby dziecko nie było zbyt długo wystawiane na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mróz.”

Urząd Dzielnicy nie widzi jednak innego rozwiązania problemu. W odpowiedzi Andrzeja Książka czytamy, że „(…) jedynym możliwym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się), projekt został zatwierdzony przez Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy, ograniczenie to dotyczy również chodników, gdyż parkujące samochody blokowały przejście pieszym w tym również rodziców odprowadzających dzieci do przedszkola. Rozwiązanie to sprawdziło się, w związku z tym Urząd Dzielnicy Praga-Południe nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać organizacji ruchu na ulicy Krynicznej.”

Kto ma rację w takiej dyskusji? Z jednej strony chodzi o możliwość swobodnego poruszania się po wąskiej ulicy Krynickiej, z drugiej o wygodę rodziców oraz zdrowie i bezpieczeństwo przywożonych do przedszkola dzieci.

Urząd Dzielnicy, przychylając się do prośby części mieszkańców Saskiej Kępy naraża się na niezadowolenie i pretensje rodziców dzieci z przedszkola przy Krynicznej.

Czy obecne rozwiązanie jest jedynym możliwym? Czekamy na Wasz głos w tej sprawie.

Tagi: Urząd Miasta Dzielnicy Praga Południe

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też