POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 17:10 (ulica Zwycięzców)
59 aktualna temperatura -5 °C
ciśnienie 1026 hPa pm2.5 39 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 61% pm10 59 μg/m3
czwartek , 16 stycznia 2014 r. , Wiktor Zaproponuj newsa!

"Polka w szafliku" - dawne zabawy na Saskiej Kępy inspiracją dla współczesnych muzyków

"Polka w szafliku" to jeden z zapomnianych warszawskich szlagierów. Piosenka o saskokępskich zabawach doczekała się nowej aranżacji. Można ją usłyszeć na płycie Warszawa da się lubić!, wydanej przez Fundację "Afryka Inaczej"


Przed pierwszą wojną Saska Kępa była "salonem" dla uboższych mieszkańców Warszawy. W dni wolne od pracy z Solca odpływały krypy pełne rzemieślników, najemników, służby i przewoziły spragnionych zabawy na drugi brzeg. Tam, na plażach Saskiej Kępy czekały na nich knajpki, kramy, orkiestra, kataryniarze oraz inne atrakcje.

To właśnie tamtym czasom poświęcona jest "Polka z szaflika" - piosenka opisująca dawne zabawy na Saskiej Kępie. Niegdyś popularny warszawski szlagier dziś jest zapomniany i raczej rzadko śpiewany. Zmienić postanowił to Pako Serra, autor nowej aranżacji oraz Grzegorz Świtalski - jej wykonawca.

Piosenka idealnie wpisuje się w dialog międzykulturowy. Dlatego polka znalazła się na płycie Warszawa da się lubić! Fundacji "Afryka Inaczej".Więcej o płycie na stronie Fundacji "Afryka Inaczej".

Tagi: Historia,

Zobacz również
Maria Szabłowska – Pućka z Saskiej Kępy

Maria Szabłowska – Pućka z Saskiej Kępy

wtorek, 23.08.2016 27

W imieniu Muzeum Warszawskiej Pragi zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek – Marią Szabłowską. Przyczyniła się do powstania wielu nagrań płytowych i koncertów, od dawna popularyzuje polską piosenkę. [...]

Ambasada Niemiec poszukuje osób, które pomogły uciekinierom z NRD

Ambasada Niemiec poszukuje osób, które pomogły uciekinierom z NRD

wtorek, 15.04.2014

W 1989 roku przez Warszawę uciekali mieszkańcy NRD, którzy chcieli dostać się na zachód. 25 lat po tych wydarzeniach dawni uciekinierzy chcą podziękować za pomoc. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram