POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 08:00 (ulica Zwycięzców)
52 aktualna temperatura 2 °C
ciśnienie 1027 hPa pm2.5 32 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 100% pm10 49 μg/m3
wtorek, 17 grudnia 2013 r. Paula

Jedyny taki koncert… kobiety w życiu Osieckiej

2 grudnia 2013 roku ukazał się dwupłytowy album z piosenkami Agnieszki Osieckiej wydany przez Wydawnictwo Polskiego Radia.

Album zawiera nagranie koncertu z 8 września 1993 roku ze studia radiowego przy ul. Myśliwieckiej, dziś noszącego imię artystki. Był to jedyny koncert który zgodziła się poprowadzić i w którym wystąpili wybrani przez nią wykonawcy jej ulubionych piosenek.

Album nosi tytuł „Kobiety mojego życia”. Nie jest przypadkowy gdyż to właśnie podczas wspomnianego koncertu Agnieszka Osiecka go wymyśliła. Dlaczego nie mężczyźni? Bo choć pisała także dla mężczyzn, jej piosenki miały kobiecą duszę.

Album składa się z dwóch płyt. Na jednej z nich, zatytułowanej „Agnieszka Osiecka. Kobiety mojego życia” (CD2) znalazły się utwory wykonywane przez wybrane przez nią artystki (piosenki te wcześniej ukazały się na niedostępnym już dziś albumie pt. „Pięć oceanów") oraz utwory śpiewane m.in. przez Barbarę Dziekan, Krystynę Jandę, Ewę Błaszczyk, Magdę Umer czy Marylę Rodowicz. Artystki zapowiada sama Agnieszka Osiecka. Płyta pt. „Agnieszka Osiecka. Kobiety jej życia” (CD1), stanowi uzupełnienie pierwszej o artystki, których podczas koncertu zabrakło.

Wydanie albumu związane jest z wprowadzeniem do obiegu monet z wizerunkiem poetki.

To był maj, pachniała Saska Kępa…

Agnieszka Osiecka, choć za Warszawą ponoć nigdy nie przepadała, silnie związana była z Saska Kępą. W dwupokojowym mieszkaniu na parterze domu przy ul. Dąbrowieckiej 25 mieszkała niemal przez całe życie. Bywała w tutejszych barach i kawiarniach (gdzie na serwetkach zapisywała słowa nowych piosenek), księgarniach czy parku Skaryszewskim.

Dziś, na ścianie jej domu widnieje tablica w kształcie otwartej książki, na której umieszczono słowa "to był maj, pachniała Saska Kępa" będące fragmentem piosenki „Małgośka”. Dzięki Dariuszowi i Teresie Kowalskim, autorom jej pomnika, od 2007 roku przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i Obrońców, można przysiąść się do artystki siedzącej przy kawiarnianym stoliku. Na stoliku obok wyrzeźbiono porozrzucane kartki z tekstami piosenek.

Tagi: Agnieszka Osiecka, Album, Cd, Koncert, Polskie Radio, Pomnik Osieckiej

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
PROM Kultury Saska Kępa rozbrzmi dźwiękami i słowami Osieckiej!

PROM Kultury Saska Kępa rozbrzmi dźwiękami i słowami Osieckiej!

środa, 10.10.2018

14 października 2018 r. na PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się koncert finałowy Mazowieckiego XI. Przeglądu Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej „Taką nas ścieżką poprowadź 2018”. [...]

The Rolling Stones na Stadionie Narodowym!

The Rolling Stones na Stadionie Narodowym!

wtorek, 6.03.2018

Już od 1 marca można kupić bilety na największe wydarzenie muzyczne tego lata – koncert legendarnej grupy The Rolling Stones! Odbędzie się on 8 lipca na Stadionie Narodowym. [...]

Wielki powrót Blues Time!

Wielki powrót Blues Time!

wtorek, 31.10.2017 11

Już w najbliższą sobotę, 4 listopada, będziemy świadkami powrotu na scenę saskokępskiego zespołu Blues Time. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie znany i ceniony pianista bluesowy Dominik Abłamowicz. [...]

„Taką nas ścieżką poprowadź 2017” - ruszył X. przegląd Osieckowy

„Taką nas ścieżką poprowadź 2017” - ruszył X. przegląd Osieckowy

niedziela, 16.07.2017 10

Ruszyły zapisy na jubileuszowy Mazowiecki X. Przegląd Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej pod hasłem „Taką nas ścieżką poprowadź 2017”. Zachęcamy do udziału! [...]

Polecamy: Kwiaty nie tylko na dzień kobiet