POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 21:00 (ulica Zwycięzców)
69 aktualna temperatura -6 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 49 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 66% pm10 77 μg/m3
niedziela , 29 września 2013 r. Zaproponuj newsa!

Pierwszy w Polsce pomnik Rene Goscinny’ego odsłonięty na Saskiej Kępie

25 września odbyło się w Warszawie uroczyste odsłonięcie pomnika twórcy postaci Mikołajka, autora książki przetłumaczonej na prawie wszystkie języki świata.


Pomnik stanął przy Liceum Francuskim im. Rene Goscinny'ego na ul. Walecznych 4/6 na Saskiej Kępie.

Wśród zaproszonych gości był m.in. ambasador Francji Pierre Buhler oraz córka autora Anne Goscinny wraz z mężem, Aymarem du Chatenet, francuskim wydawcą książek o przygodach Mikołajka.

Jak stwierdziła Anne Goscinny niesamowity jest dla niej fakt, że płynie w niej ta sama krew co w twórcy postaci, które rozśmieszyły całą planetę. Dodała przy tym, że pomysł odsłonięcia pomnika był dla niej wzruszający i symboliczny, głównie dlatego, że stanął on w mieście, w którym żyła rodzina jej ojca. Jak stwierdziła, bycie Żydem w Warszawie w 1942 r. nie było proste. Odsłonięcie pomnika miało więc dla niej szersze, symboliczne znaczenie.

Przy okazji odbyła się premiera jej wspomnieniowej książki o ojcu zatytułowanej "Tato". Premierę tego dnia miała również kolejna książka o przygodach małego chłopca pt. "Rozrywki Mikołajka". Po raz pierwszy ukazał się też na rynku audiobook "Pierwsze przygody Mikołajka" czytany przez Jerzego Stuhra.

René Goscinny urodził się w Paryżu. Był synem Stanisława „Simkha” Gościnnego, inżyniera chemika z Warszawy. Pisarz, scenarzysta i twórca komiksów znany jest przede wszystkim jako współautor postaci takich jak Lucky Luke (stworzył ją wspólnie z Mauricem de Bevere) i Asterix (współpraca z Albertem Uderzo). Był także współreżyserem filmu "Asteriks i Kleopatra" oraz "Dwunastu prac Asteriksa". Najbardziej znany jest jednak z serii humorystycznych książeczek o Mikołajku.

Tagi: Pominiki, Ulica Walecznych, Walecznych,

Zobacz również
Wielki powrót Blues Time!

Wielki powrót Blues Time!

wtorek, 31.10.2017 11

Już w najbliższą sobotę, 4 listopada, będziemy świadkami powrotu na scenę saskokępskiego zespołu Blues Time. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie znany i ceniony pianista bluesowy Dominik Abłamowicz. [...]

Otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na Saskiej Kępie

Otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na Saskiej Kępie

niedziela, 18.06.2017 111

W najbliższą środę 21 czerwca o godzinie 18, przy ulicy Walecznych 1, odbędzie się uroczyste otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich” na naszej Saskiej Kępie. Serdecznie zapraszamy! [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy