11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 27 września 2013 r.

Dąb Saski ma już rok

18 września 2012 roku zasadzony został dąb nawiązujący do istniejącego dwa wieki Królewskiego Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.Nazwa pochodzi od drzewa z czasów panowania króla Augusta III Sasa, które nie przetrwało działań II Wojny Światowej. W zeszłym roku postanowiono przywrócić symbol Saskiej Kępy z czasów I Rzeczypospolitej i zasadzono drzewo na terenie Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy ul. Nobla 18. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

W tym roku, z okazji pierwszej rocznicy tego wydarzenia, zorganizowano spotkanie, na którym pojawiło się sporo zainteresowanych, także tych młodszych. Jan Kossakowski, inicjator restytucji Królewskiego Dębu, prezes Fundacji Korpusu Ochotników Specjalistów, podziękował rodzicom za przekazywanie dzieciom wartości historycznych. Na najmłodszych czekało sporo atrakcji. Wspólnie z rodzicami, za pomocą muzyki, dźwięków i gestów, ilustrowały wiersz Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

Spotkanie było również okazją do zapisania się do klubu miłośników Dębu Królewskiego na Saskiej Kępie. W przyszłości klubowicze będą mogli zdecydować o tym jakie imię będzie nosił Dąb, a także ustalić miejsce kolejnych nasadzeń. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

Mile spędzony dzień, nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, zapewniła dodatkowo słoneczna pogoda. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

Na obchodach rocznicy zasadzenia Dębu obecny był burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, a także przewodniczący Komisji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe Ryszard Kalkhoff. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć udostępnionych przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Dębu Saskiego. Jego „roczek” świętowali zarówno dorośli jak i dzieci.

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też