11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 27 sierpnia 2013 r.

Tablica dla rzeźbiarza z Saskiej Kępy

Na cokole rzeźby "Sztafeta" przed Stadionem Narodowym wreszcie pojawiła się tablica upamiętniająca twórcę dzieła, prof. Adama Romana.

O zamieszczenie granitowej płyty ubiegało się środowisko rzeźbiarzy. Występowali oni do Ministerstwa Sportu i Turystyki, a główny inicjator tablicy Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków poprosił o pomoc Narodowe Centrum Sportu, które w imieniu Skarbu Państwa zarządza Stadionem Narodowym. W efekcie, NCS przekazało na płytę 8 tys. zł.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nie miało jednak miejsca. Jak poinformował dyrektor ds. komunikacji operatora Stadionu Narodowego, Mariusz Gierszewski: Nie przewidujemy uroczystego jej odsłonięcia. W sposób naturalny od momentu zawieszenia stała się elementem Stadionu Narodowego który przypomina o jego przeszłości i historii.

Na tablicy widnieje napis o treści : "Sztafeta/1955/Adam Roman/żołnierz AK/uczestnik Powstania Warszawskiego 1944/profesor ASP w Warszawie". Zaprojektował ją uczeń oraz następca prof. Romana w ASAP, Ryszard Stryjecki.

Przypomnijmy, prof. Adam Roman był uczestnikiem powstania warszawskiego, po wojnie brał czynny udział w odbudowie stolicy. Rekonstruował zniszczone podczas wojny rzeźby, m.in. w Ogrodzie Saskim, na fasadach Pałacu Krasińskich, Pałacu Sapiehów i kościoła św. Krzyża. Na ASP stworzył Katedrę Konserwacji Rzeźby Kamiennej.
Jego najsłynniejsze dzieło „ Sztafeta” przedstawiająca trzech biegnących uczestników sztafety stoi na kamiennym cokole od strony mostu Poniatowskiego. I choć przez dziesiątki lat była elementem wystroju Stadionu Dziesięciolecia, to w czasie budowy Stadionu Narodowego omal nie została zniszczona, gdyż nie przewidziano jej zachowania. Na szczęście, swój sprzeciw zgłosiły Rada Osiedla Kamionek oraz Rada Warszawy i Samorząd Saskiej Kępy. Rzeźba ocalała, choć funduszy na jej renowację już nie starczyło.

Prof. Roman mieszkał i tworzył przy ul. Nobla, w tym samym budynku, gdzie swoje mieszkania i pracownie mieli rzeźbiarze Józef Trenarowski, Józef Gosławski, Kazimierz Bieńkowski, Eugeniusz Żarkowski, Tadeusz Świerczek i Adam Procki.
W jego pracowni kręcono fragment "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy. W tym roku prof. Roman skończyłby 97 lat.

Źródło : warszawa.gazeta.pl; wikipedia.org

Tagi: Adam Roman

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Zmarł profesor Adam Roman

Zmarł profesor Adam Roman

środa, 27.02.2013 8

Z przykrością informujemy, że w poniedziałek zmarł profesor Adam Roman,artysta rzeźbiarz, wykładowca warszawskiej ASP, przez wiele lat tworzył i mieszkał przy ulicy Nobla. [...]

Zobacz też