11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 5 lipca 2013 r.

Wokół Plonu - wynik zbiórki

W czasie Święta Saskiej Kępy mogliście spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz projektu "Wokół Plonu"..

“Wokół Plonu” to wspólne działania mieszkańców, których celem jest przywracanie Saskiej Kępie historycznych miejsc, utrwalanie odchodzących wspomnień i relacji, a także tworzenie nowych przestrzeni wspólnych.

W 2011 sukcesem zakończył się projekt ratowanie zdewastowanej płaskorzeźby “Plon” Jerzego Jarnuszkiewcza z 1946 roku, znajdującej się na elewacji budynku z lat 30. XX w przy ulicy Zwycięzców 11.
Ta Inicjatywa nie powiodłaby się gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, przyjaciół i znajomych związanych z Saską Kępa. Duży udział w przedsięwzięciu miały udział: wspólnota budynku, organizacje pozarządowe ale też władze Miasta, Dzielnicy, Stołecznego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 18 października 2011 r. odrestaurowana płaskorzeźba powróciła na ścianę.

Drugi etap tego projektu to zadbanie o estetykę otoczenia płaskorzeźby i stworzenie nowej otwartej przestrzeni – skwerku: rekonstrukcja dwóch betonowych ław, które razem z “Plonem” należały do powojennej aranżacji ulicy Katowickiej (istniejących do końca lat 70.) i uporządkowanie zieleni na trawniku.

W trakcie przeprowadzonej w czasie Święta Saskiej Kępy (8 czerwca 2013) kwesty zebrano na ten cel 1855,89 zł. Organizatorem zbiórki była Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim darczyńcom.

Tagi: Wokół Plonu

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też