11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 9 maja 2013 r. MW

Coraz mniej zieleni na Kępie

We wtorek przy ulicy Nobla, na zielonym skwerze tuż obok kościoła, pojawiły się pierwsze elementy ogrodzenia, baraki i oczywiście tablica informacyjna o nowej budowie.

Niestety kolejna zielona przestrzeń zostanie zabudowana. Zgodnie z informacją na tablicy powstanie w tym miejscu "Budynek usług zdrowia", a jak dowiedzieliśmy się od przebywających tam pracowników, stan surowy tego trzypiętrowego budynku powstanie w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy.

Czy tego typu budowla pasuje do ulicy, której historia sięga lat 30. XIX wieku, ulicy która była jednym z głównych skupisk zamieszkujących Saską Kępę artystów? Tego nie będziemy oceniać. Jesteśmy jednak pewni, że znika kolejne zielone miejsce na Saskiej Kępie. Miejsce, które przy odrobinie pracy mogło być przyjaznym skwerem przy którym można usiąść i odpocząć w przyjemnej ciszy.

Z informacji, które udało nam się uzyskać podstawowym przeznaczeniem tego terenu są: usługi zdrowia, kultu religijnego oraz usługi z zakresu rekreacji i sportu. Zrealizowanie na tym terenie obszaru zieleni publicznej - skwer jest zgodne z zapisami powołanego powyżej miejscowego planu.

Samorząd Mieszkańców Osiedla Saska Kępa interesował się tą przestrzenią już kilka lat temu. 25 października 2011 r. podjął uchwałę Nr 3/V/2011 w sprawie inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej zagospodarowania istniejącego placu położonego przy ulicy Alfreda Nobla pomiędzy Kościołem MBNP, a Stacją Krwiodawstwa. Przedmiotowa uchwała została przekazana do Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy i była analizowana na posiedzeniu w dniu 18.07.2012 r.

Pismem z dnia 16.08.2012 r. zwrócono się do właścicieli nieruchomości położonej przy ul. Nobla 14, oznaczonej jako dz. ew. 196/2, z propozycją nabycia nieruchomości przez Miasto Stołeczne Warszawa. W dniu 04.09.2012 r. doszło do spotkania z właścicielami w/w. nieruchomości, na którym został omówiony stan prawny nieruchomości. Niestety właściciele nieruchomości poinformowali, że nie są zainteresowani zbyciem nieruchomości,wyjaśniając, że nabyli ją po długich negocjacjach w celach inwestycyjnych.

19 listopada 2012 roku właściciele tej działki otrzymali zgodę na budowę i znika nam kolejny fragment naszej zielonej Saskiej Kępy.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć zrobionych we wtorek:PS. Trzy piętra usług zdrowia to sporo, ciekawe co tam znajdziemy?

Tagi: Inwestycje

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019

poniedziałek, 30.07.2018 29

Urząd Miasta opublikował wyniki głosowania w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego. W 2019 roku na terenie Warszawy zostanie zrealizowanych łącznie 850 inwestycji. [...]

Saska Kępa w projektach budżetu partycypacyjnego. Na jakie pomysły możemy głosować?

Saska Kępa w projektach budżetu partycypacyjnego. Na jakie pomysły możemy głosować?

wtorek, 7.06.2016 12

14 czerwca będzie można zagłosować na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Już teraz można sprawdzić, jakie pomysły na inwestycje mogą zostać zrealizowane w tym roku na Saskiej Kępie, a które nie przeszły pomyślnie weryfikacji szczegółowej. [...]

Zobacz też