15 marca o godzinie 17:00 ogrodzenie wokół Stadionu Narodowego w Warszawie zamieni się w miejską galerię zdjęć. Pierwsza ekspozycja składać się będzie z fotografii Grzegorza Pressa dokumentujących dokonania Reprezentacji Polski w ampfutbolu, odmianie piłki nożnej uprawianej przez osoby po amputacjach oraz osoby z wadami kończyn. Wydarzenie to będzie pierwszym z cyklu różnorodnych ekspozycji prezentowanych w tym miejscu.
Piłka nożna jest w głowie, a nie w nogach. Takie hasło przyświeca reprezentantom Polski w ampfutbolu. 16 wielkoformatowych fotografii dokumentujących zmagania naszych najlepszych zawodników na Mistrzostwach Świata Piłkarzy po Amputacjach, rozgrywanych w ubiegłym roku w rosyjskim Kaliningradzie, zostanie zaprezentowanych publicznie po raz pierwszy.
Ekspozycja na ogrodzeniu jest kolejnym z działań realizowanych w ramach programu Stadion Narodowy - Nasze Miejsce, mającym na celu otwarcie obiektu na ludzi - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji Stadionu Narodowego. Cieszymy się, że udało nam się zorganizować wystawę dokumentującą osiągnięcia zawodników Amp Futbolu. Uważamy, że to niezwykle ciekawe materiały. Tego typu przedsięwzięcia dają nam także możliwość zaangażowania w ważne sprawy społeczne i realizacji misji społecznej Stadionu Narodowego. Prezentując zdjęcia niepełnosprawnych piłkarzy, chcemy podkreślić, że Stadion jest otwarty na wszystkich bez względu na wiek, płeć czy sprawność ruchową. Na uroczyste otwarcie wystawy w najbliższy piątek o godzinie 17.00 przy bramie nr. 2 (od strony ronda Waszyngtona) zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać niezwykłych ludzi i zobaczyć niezwykłe zdjęcia. Reprezentacja Polski w ampfutbolu została powołana w 2011 roku, była najmłodszą drużyną i jedynym debiutantem wśród dwunastu najlepszych zespołów ostatnich Mistrzostw Świata w Rosji. Mimo to, ma już za sobą znaczące sukcesy, takie jak efektowna wygrana z Niemcami 4:0, czy drużyną złożoną z pełnosprawnych kibiców Danii 3:2. Zasady, tej rozwijającej się dyscypliny są zbliżone do tych obowiązujących w tradycyjnym futbolu. Na boisku w każdej drużynie przebywa 7 zawodników, mecz trwa 2 razy po 25 minut, a boisko i bramki mają mniejsze wymiary. To dla nas niezwykle ważne, że fotografie dokumentujące nasze osiągnięcia i pasję, będą prezentowane w tak prestiżowej lokalizacji i zobaczą je tysiące osób. Jesteśmy przekonani, że przełoży się to na popularyzację ampfutbolu oraz zachęci osoby niepełnosprawne do zaangażowania się w czynne uprawianie sportu - mówi Mateusz Widłak prezes Stowarzyszenia "Amp Futbol".
Z kolei fotograf, Grzegorz Press dodaje: Cieszę się ogromnie, że po dwudziestu paru latach fotografowania natknąłem się na ampfutbol. Radość tym większa, że tkwię w nim do dziś. Wprawdzie tylko jedną nogą, bo nie na boisku, ale za to całym sercem. Możliwość obcowania i przyglądania się z bliska tym sportowcom, których dystans do własnych ograniczeń jest wręcz zaraźliwy, sprawia mi wielką frajdę i daje spełnienie zawodowe. Wystawę, którą honorowym patronatem objął PZPN, można będzie obejrzeć na ogrodzeniu Stadionu Narodowego w okolicy bramy nr. 2 od strony ronda Waszyngtona przez najbliższe dwa miesiące.