28 aktualna temperatura 16 °C
ciśnienie 1011 hPa pm2.5 17 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 82% pm10 23 μg/m3
środa, 6 czerwca 2012 r.

Ulicami Saskiej Kępy

Ponad tydzień temu mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym spacerze po Saskiej Kępie. Organizatorem był serwis Ulicami Twojego Miasta, który cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Po naszych uliczkach oprowadzał nas przewodnik Michał Szymański.

Spacer rozpoczął się przy pomniku Jerzego Waszyngtona, gdzie zebrała się pokaźna grupa około 50 osób. Część osób to stali bywalcy wycieczek z portalem Ulicami Twojego Miasta, a część to mieszkańcy Saskiej Kępy. Zaczęliśmy od krótkiej historii Saskiej Kępy i od tego, że Saską Kępę tworzą przede wszystkim... wyjątkowi ludzie, o których posłuchaliśmy więcej podczas spaceru uliczkami Kępy.

Aby przejść po wszystkich ciekawych miejscach po Saskiej Kępie potrzebowalibyśmy co najmniej kilku dni, więc przewodnik uprzedził nas że dzisiaj pokaże nam tylko część ciekawych zakątków. Na początku przeszyliśmy się obok Stadionu Narodowego, a następnie ruszyliśmy ulicą Jakubowską i ulicą o międzynarodowym charakterze - Elsterską. Przeszliśmy oczywiście obok Willi Fitelberga, wybitnego kompozytora i dyrygenta, który razem z żoną Haliną Szmólcówną mieszkał w swojej willi przy ulicy Elsterskiej 3 .

Przeszliśmy również obok mieszkania Władysława Gomułki na ulicy Saskiej, słynnej siłowni Herkules i drewnianego domku przy ulicy Walecznych. Mijaliśmy po drodze wiele ambasad, warto było słuchać na ich temat bo część końcowych pytań konkursowych ich dotyczyła.

Nie mogliśmy oczywiście ominąć ul. Dąbrowieckiej, gdzie szczególnie zapachniało Saską Kępą przy mieszkaniu Agnieszki Osieckiej. Poznaliśmy też historię kościoła przy ulicy Nobla, posłuchaliśmy krótkiej opowieści o płaskorzeźbie Plon i zakończyliśmy spacer na Placu Przymierza.

Największą niespodzianką spaceru było spotkanie z córką Józefa Gosławskiego - polskiego rzeźbiarza i medaliera, o którym nie raz pisaliśmy na łamach naszego serwisu. Wyszła do nas i opowiedziała nam chwilę o twórczości swojego ojca, Zaprojektował on m.in. monetę 5 zł z wizerunkiem Rybaka i 10 zł z Kopernikiem. To spotkanie potwierdziło słowa przewodnika, że tutaj żyli i żyją niezwykli ludzie którzy przede wszystkim tworzą klimat tego miejsca.

Na koniec dla uczestników spaceru przygotowany został konkurs. Pytania były trudne, ale znalazło się kilka osób, które na większość pytań odpowiedziały prawidłowo. Konieczna była dogrywka i wyłoniono zwycięzców. Nagrodami były przewodniki po Saskiej Kępie oraz płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Trzygodzinny spacer minął tak szybko, że spokojnie moglibyśmy chodzić po Saskiej Kępie drugie tyle. Pełną relację ze spaceru możecie przeczytać na portalu Ulice Twojego Miasta - Spacer po Saskiej Kępie

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji ze spaceru.

Zachęcamy do uczestniczenia w innych wycieczkach organizowanych przez serwis Ulicami Twojego Miasta. Już dzisiaj możemy Wam zdradzić, że wspólnie z portalem Ulice Twojego Miasta planujemy jeszcze zorganizować co najmniej dwa spacery po Saskiej Kępie.

Tagi: Aleja Jerzego Waszyngtona, Plac Przymierza, Ulica Elsterska, Ulica Jakubowska, Ulica Walecznych

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

sobota, 2.03.2019 21

Doktor Małgorzata Malewicz zmarła 26 stycznia 2019 roku. Była filologiem, historykiem, a także nauczycielką języka łacińskiego w Liceum Francuskim w Warszawie, mieszczącym się na Saskiej Kępie przy ulicy Walecznych. [...]

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

wtorek, 1.01.2019 22

W jednym z mieszkań przy Placu Przymierza doszło do... [...]

57 głosów „za”, zero „przeciw” – znamy losy ogródków działkowych przy Waszyngtona!

57 głosów „za”, zero „przeciw” – znamy losy ogródków działkowych przy Waszyngtona!

czwartek, 11.10.2018 59

"Wnosimy o pilne uchwalenie planu zagospodarowania dla ogrodów działkowych w rejonie Waszyngtona i Kinowej" – taki apel w ubiegłym roku podpisali i skierowali działkowcy wraz ze społecznikami do stołecznego ratusza. [...]

Skaryszewski jak nowy. Prace już się rozpoczęły

Skaryszewski jak nowy. Prace już się rozpoczęły

środa, 25.04.2018 81

Dobre wiadomości dla miłośników parku Skaryszewskiego. W popularnym „Skaryszaku” w najbliższym czasie przeprowadzony zostanie szereg prac remontowych. Poprawią one nie tylko estetykę, ale także bezpieczeństwo i komfort wypoczynku w parku. [...]

Zobacz też