W styczniu 2012 r. ukazała się broszura "Barykada. Saska Kępa 1939". Publikacja ma na celu przybliżenie nam losów obrońców Saskiej Kępy, którzy walczyli na jej terenie we wrześniu 1939 roku. Jednym z autorów jest Jan Kossakowski, prezes fundacji KOS i inicjator zbudowania symbolu dramatycznych wydarzeń, który odsłonięto 28 września 2011.
We wrześniu 1939, w połowie drugiego tygodnia wojny, wojska niemieckie podeszły pod Saską Kępę. Czekały na nich oddziały wojska polskiego pod wspólnym dowództwem ppłk. Stefana Kotowskiego. Obrona dzielnicy zaczęła się na linii Wału Gocławskiego. Potem przez wiele dni przebiegała wzdłuż linii barykad wzniesionych na granicach starej Saskiej Kępy. Tu obrońcy wytrwali do końca - czytamy we wstępie do publikacji. W dalszej części broszy poznajemy szczegółowe - dotąd nieznane - informacje na temat wojennych losów dzielnicy. Dowiadujemy się również jak doszło do odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy skrzyżowaniu ulicy Francuskiej ze Zwycięzców, oraz m.in. co właściwie oznacza czerwona linia wytyczona na chodniku przed domami na ul. Francuskiej 2 i 4.
Jak podają osoby odpowiedzialne za powstanie broszury - samo zbieranie materiałów niezbędnych do jej stworzenie trwało kilka lat.
"Barykada . Saska Kępa 1939" została wydana przez fundację KOS. Uzyskała dofinansowanie ze środków m. st. Warszawy.
Wkrótce na łamach naszego serwisu poznacie więcej szczegółów na jej temat. Z pierwszej ręki.