POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 10:30 (ulica Zwycięzców)
52 aktualna temperatura -6 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 32 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 70% pm10 45 μg/m3
sobota , 21 stycznia 2012 r. Zaproponuj newsa!

Już jest - "Barykada. Saska Kępa 1939"!

W styczniu 2012 r. ukazała się broszura "Barykada. Saska Kępa 1939". Publikacja ma na celu przybliżenie nam losów obrońców Saskiej Kępy, którzy walczyli na jej terenie we wrześniu 1939 roku. Jednym z autorów jest Jan Kossakowski, prezes fundacji KOS i inicjator zbudowania symbolu dramatycznych wydarzeń, który odsłonięto 28 września 2011.

We wrześniu 1939, w połowie drugiego tygodnia wojny, wojska niemieckie podeszły pod Saską Kępę. Czekały na nich oddziały wojska polskiego pod wspólnym dowództwem ppłk. Stefana Kotowskiego. Obrona dzielnicy zaczęła się na linii Wału Gocławskiego. Potem przez wiele dni przebiegała wzdłuż linii barykad wzniesionych na granicach starej Saskiej Kępy. Tu obrońcy wytrwali do końca - czytamy we wstępie do publikacji. W dalszej części broszy poznajemy szczegółowe - dotąd nieznane - informacje na temat wojennych losów dzielnicy. Dowiadujemy się również jak doszło do odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy skrzyżowaniu ulicy Francuskiej ze Zwycięzców, oraz m.in. co właściwie oznacza czerwona linia wytyczona na chodniku przed domami na ul. Francuskiej 2 i 4.

- reklama -
Jak podają osoby odpowiedzialne za powstanie broszury - samo zbieranie materiałów niezbędnych do jej stworzenie trwało kilka lat.

"Barykada . Saska Kępa 1939" została wydana przez fundację KOS. Uzyskała dofinansowanie ze środków m. st. Warszawy.

Wkrótce na łamach naszego serwisu poznacie więcej szczegółów na jej temat. Z pierwszej ręki.

Tagi: Brygada Kluczowa, Kampania Wrześniowa, Ulica Obrońców,

Zobacz również
Wydział Ochrony Środowisk zaprasza na spotkanie edukacyjne dotyczące ratowania drzew Saskiej Kępy

Wydział Ochrony Środowisk zaprasza na spotkanie edukacyjne dotyczące ratowania drzew Saskiej Kępy

wtorek, 17.10.2017 9

Spotkanie rozpoczynamy w dniu 21.10.2017 r. o godz. 10.00, przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i ul. Obrońców, przy pomniku Agnieszki Osieckiej. [...]

Zaczytana ławka na Francuskiej

Zaczytana ławka na Francuskiej

poniedziałek, 6.06.2016 238

Nie bądź smutna, nie bądź, ta mgiełka, to tylko pamięć. Patrz jakie czyste niebo, a w morzu – łabędź! – poezja Agnieszki Osieckiej znów zagościła na ulicy Francuskiej. Nieopodal pomnika związanej z Saską Kępą poetki stanęła kolorowa ławka w kształcie książki. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy