Na wielką imprezę sportową na Stadionie Narodowym nie będziemy musieli czekać aż do inauguracji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. 25 marca ulicami Warszawy przebiegnie Półmaraton Warszawski: zawodnicy i amatorzy wystartują z Mostu Poniatowskiego, miasteczko imprezy będzie znajdować się na płycie stadionu, a meta - na jego błoniach.
Impreza odbywająca się cyklicznie od siedmiu lat pierwszy raz będzie gościć głównie na Saskiej Kępie. Zakończenie budowy Stadionu Narodowego i możliwość związania z nim naszej imprezy jest wielkim wydarzeniem. A start z sąsiadującego z nim Mostu Poniatowskiego to po prostu naturalną, a przy tym niezwykła konsekwencja tej lokalizacji. Niewiele jest biegów startujących z mostu - na myśl przychodzi mi przede wszystkim maraton w Nowym Jorku czy półmaraton w Lizbonie. Jeszcze mniej jest imprez kończących się w sportowym sercu kraju, a takim miejscem już za chwilę będzie Stadion Narodowy - wyjaśnia Marek Tronina, prezes fundacji maraton Warszawski odpowiedzialnej za organizację Półmaratonu i Maratonu Warszawskiego.
Za czasów świetności Stadionu X-lecia na jego terenie finiszował Maraton Pokoju (obecnie - Warszawski). Jesteśmy dumni z tego, że Stadion Narodowy w Warszawie stanie się współgospodarzem takiej imprezy. Możliwość goszczenia tysięcy biegaczy z całej Polski będzie symbolem roli, jaką w polskim sporcie chce odgrywać nasz obiekt. Wszystkich zapraszam serdecznie do udziału w 7. Półmaratonie Warszawskim - to będzie niezapomniany bieg - mówi Rafał Kapler, Prezes Narodowego Centrum Sportu, operatora Stadionu Narodowego w Warszawie.
Zmiana miejsca startu i mety nie to jedyne innowacje przyszłorocznej edycji „połówki”. Pierwszy raz w historii biegacze przebiegną przez sam środek - na co dzień niedostępnej dla tłumów - warszawskiej Cytadeli. Półmaratończycy odwiedzą też m.in. starówkę i Powiśle. Zdaniem Adama Kleina, Warszawiaka i redaktora naczelnego portalu Bieganie.pl tak ułożona trasa pozwoli jej uczestnikom zobaczyć Warszawę "w pigułce". Trasę oceniam naprawdę bardzo dobrze. Sam start i meta przy Stadionie oraz wykorzystanie Stadionu jako centrum Półmaratonu jest wielkim plusem - mówi. Chociaż, jego zdaniem pozostaje pewien niedosyt: Szkoda, że na Stadionie nie ma bieżni - wtedy można by było zrobić finisz biegu właśnie tam!
Wyczynowi biegacze, a konkretniej - biegaczki będą walczyć nie tylko o nagrody pieniężne - najbliższa edycja PMW ma status Mistrzostw Polski w Półmaratonie kobiet. W praktyce oznacza to, że najszybsza Polka na mecie zostanie mistrzynią kraju na dystansie 21097 metrów.
W 2011 r. Półmaraton Warszawski ukończyło łącznie ponad 3,5 osób. W 2012 roku prawdopodobnie będzie ich ok. 5 tys., w tym - co najmniej jedna - z redakcji portalu SaskaKepa.waw.pl!
