11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 15 grudnia 2011 r.

Mieszkańcy ratują krzywe drzewo

Na Saskiej Kępie mamy wiele zakątków, które są wyjątkowe i ciekawe. Jednym z takich motywów jest stare drzewo rosnące tuż przed wejściem do kamienicy przy ulicy Paryskiej 6. Jesion rośnie bardzo nietypowo - pod kątem prostym, co nadaje mu szczególnego charakteru, a mieszkańcy są do niego bardzo przywiązani.

W ostatnim czasie nowi właściciele, którzy odzyskali budynek chcą przeprowadzić generalny remont , przy tej okazji zwrócili się o zgodę na wycięcie unikalnego drzewa. Swoją decyzję argumentują tym, że korzenie niszczą fundamenty, a do tego drzewo utrudnia wejście do kamienicy. W rezultacie wydano decyzję o wycince drzewa na wniosek właścicieli terenu. Usunięcie drzewa ma zostać przeprowadzone do końca lutego 2012 r.

Na taką decyzję nie godzą się jednak mieszkańcy! Została już złożona oficjalna petycja do Burmistrza, w której mieszkańcy podkreślają, że dla nich to drzewo to wielki atut kamienicy i mimo, iż nie jest oficjalnie Pomnikiem Przyrody - pełni taką rolę dla mieszkańców dzielnicy. Podkreślają również, że nie chcą stawać na drodze renowacji budynku i chcą znaleźć kompromis. Proszą o przeprowadzenie dodatkowej ekspertyzy, która mogłaby zaprzeczyć, że wycinka jest jedyną możliwością i wskazać inne drogi postępowania.

Wy również możecie wesprzeć tę inicjatywę, na facebooku powstało odpowiednie wydarzenie.

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też