11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
sobota, 5 listopada 2011 r.

Warszawa Agnieszki Osieckiej

Jeszcze do 13 listopada w ramach VI Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje w Fotoplastikonie Warszawskim możemy zobaczyć wystawę Agnieszki Osieckiej w warszawskim krajobrazie z lat 60-tych. Zdjęcia pokazują różne miejsca Warszawy - Łazienki Królewskie, Dzielnicę Wawer i oczywiście naszą Saską Kępę.

Autorem wystawy zdjęć Warszawa Agnieszki Osieckiej jest Jan Borkowski - muzyk oraz dziennikarz. Był szkolnym kolegą oraz przyjacielem Agnieszki Osieckiej. Ponadto, współpracował z artystką w Radiowym Studiu Piosenki. Jan Borkowski jest długoletnim przewodniczącym i współzałożycielem Fundacji Okularnicy oraz autorem projektów fonograficznych min. albumu z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wspólnie z Agatą Passent redaktor 10-tomowego Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej.

Festiwal Warszawski Niewinni czarodzieje to już szósta edycja wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych opowiadających o stolicy sprzed kilkudziesięciu lat. Organizatorem Festiwalu Warszawskiego Niewinni czarodzieje jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas pięciu pierwszych edycji na festiwalu pokazywana była Warszawa z lat 50 i 60-tych i prezentowani byli artyści, którzy stanowili symbole z tego okresu min. Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka czy Kabaret Starszych Panów.

W tym roku przedstawiana jest kultura Warszawy z lat 60 i 70-tych, czyli klimat ukazywany w opowiadaniach i scenariuszach Janusza Głowackiego oraz filmach Janusza Morgensterna. Oczywiście ten okres to także złote lata polskiej muzyki młodzieżowej rozprzestrzeniającej się na kraje Zachodu. Instytut w kolejnych edycjach festiwalu powraca do patronów poprzednich. Agnieszka Osiecka była patronką IV Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje, a tym razem będziemy mogli zobaczyć poetkę w innej odsłonie.

Wystawę zdjęć Warszawa Agnieszki Osieckiej można oglądać od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 w Fotoplastikonie Warszawskim (Al. Jerozolimskie 51).

Więcej na temat wystawy i festiwalu można przeczytać na stronie Fotoplastikon Warszawski.

foto: fotoplastikonwarszawski.pl

Tagi: Agnieszka Osiecka

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Kochankowie z Saskiej Kępy

Kochankowie z Saskiej Kępy

czwartek, 22.08.2019 59

Saska Kępa w roli artystycznej mekki Warszawy sprawdzała się doskonale. Zamieszkiwali i spotykali się tutaj aktorzy, śpiewacy, malarze, architekci, kompozytorzy, pisarze oraz wielu innych ludzi tzw. wolnego zawodu. Historie, które się pomiędzy nimi zawiązywały formowały się w głębokie relacje, przyjaźnie i… miłości. Jednej z nich jesteśmy dłużni ten artykuł. [...]

Śladami Agnieszki Osieckiej

Śladami Agnieszki Osieckiej

środa, 24.04.2019

Zapraszamy na nowy cykl artykułów o znanych postaciach Saskiej Kępy! Słynna wyspa Warszawy stanowiła również przystań Agnieszki Osieckiej. Odbądź spacer pod rękę z artystką po jej ulubionych miejscach Saskiej Kępy. Nie tylko ten wirtualny! Zapoznaj się z mapą i ruszaj w podróż wspomnień. [...]

Hipermarket kontra Osiecka. Czy jest szansa na porozumienie?

Hipermarket kontra Osiecka. Czy jest szansa na porozumienie?

piątek, 15.02.2019 107

Pomnik autorstwa Teresy i Dariusza Kowalskich przez ostatnie lata znajdował się tuż przed kawiarnią Rue de Paris. Ostatnio sąsiedztwo zmieniło się na… sklep spożywczy. A to rozpętało na Saskiej Kępie prawdziwą burzę. [...]

Osiecka w popkulturze

Osiecka w popkulturze

wtorek, 13.11.2018

Gratka dla fanów twórczości Agnieszki Osieckiej. Pod koniec października na rynku pojawił się zestaw czterech unikatowych płyt z 90. piosenkami artystki, zatytułowany "Osiecka w popkulturze". [...]

Zobacz też