POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 21:10 (ulica Zwycięzców)
69 aktualna temperatura -6 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 49 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 66% pm10 77 μg/m3
piątek , 21 października 2011 r. Zaproponuj newsa!

Mieszkańcy Saskiej Kępy uratowali zabytkową rzeźbę

Po raz kolejny na łamach naszego serwisu wracamy do tematu "Plonu". Cieszymy się, że starania lokalnej społeczności zakończyły się sukcesem i odnowiony plon powrócił na swoje miejsce!

Zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to zorganizowano happening artystyczny, który promował inicjatywę odbudowy rzeźby. Następnie podczas ostatniego święta Saskiej Kępy odbyło się spotkanie pod "Plonem" - wystawa "Architekci i Rzeźbiarze". W czasie święta przeprowadzona została również zbiórka funduszy na renowację płaskorzeźby Plon autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza.
Udało się! Na początku lipca już zdejmowano rzeźbę ze ściany w celu odrestaurowania. Ta inicjatywa to prawdziwy sukces lokalnej społeczności.

Renowacją rzeźby zajął się konserwator Bartosz Markowski. Brakujące części zostały odnowione dzięki archiwalnej fotografii z Muzeum Historycznego. Rzeźba została oczyszczona z resztek starych farb, wypełniona żywicą, a brakujące elementy zostały zrekonstruowane ze stali nierdzewnej. Cała rzeźba została pomalowana na biało. Odremontowany został również narożnik domu, do którego przytwierdzony jest "Plon". Łączny koszt prac wyniósł: 50 tys. zł.

Dzisiaj na ulicy Zwycięzców 11 możemy już oglądać rzeźbę z odtworzonymi postaciami chłopca i baranka, która znów wygląda jak w latach 40 - tych.

Przypomnijmy, że rzeźba została wykonana w 1947 r. Jest to pozostałość po aranżacji odcinka ulicy Katowickiej, który stanowił "demokratyczną przestrzeń" do spacerów i wypoczynku. Ze wszystkich zabytkowych elementów pozostał jedynie "Plon".

Szczegóły znajdziecie na stronie Gazeta.pl.

Tagi: Plon,

Zobacz również
Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

czwartek, 20.03.2014 42

Stworzona w 1947 roku płaskorzeźba "Plon" doczekała się w ostatnich latach renowacji. 14 lipca 2011 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie Plonu - dzieła autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. [...]

Tożsamość Saskiej Kępy

Tożsamość Saskiej Kępy

niedziela, 2.06.2013

W ramach „Święta Saskiej Kępy”, zapraszamy na wydarzenia artystyczno‐kulturalne prezentowane pod wspólnym hasłem „Tożsamość Saskiej Kępy” a także do wsparcia kolejnego etapu działań „Wokół Plonu”. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram