56 aktualna temperatura 0 °C
ciśnienie 1028 hPa pm2.5 36 μg/m3
Bywało lepiej... wilgotność 84% pm10 56 μg/m3
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 r.

Czuwaj Prago! Stulecie harcerstwa w prawobrzeżnej Warszawie

Jeszcze do końca sierpnia w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać wystawę "Czuwaj Prago! Stulecie harcerstwa w prawobrzeżnej Warszawie".

Harcerstwo było przez lata i nadal pozostaje największym ruchem wolontariackim w Polsce, również w Warszawie i na Pradze. Wystawa, przygotowana wspólnie przez Muzeum Warszawskiej Pragi i działające w prawobrzeżnej Warszawie organizacje harcerskie, prezentuje dorobek stu lat dziejów praskiego harcerstwa.

Autorzy wystawy starali się zaprezentować ruch harcerski na Pradze możliwie szeroko i obiektywnie, a zarazem przypomnieć wydarzenia i pamiątki mniej znane. Szczególnie ciekawe są zdjęcia i dokumenty z okresu okupacji. Mało znane, a pokazane na wystawie są pamiątki z okresu II konspiracji harcerskiej na Targówku. Prezentowane są też historyczne i współczesne akcesoria harcerskie - mundury, sprzęt obozowy, turystyczny, sztandary, kroniki i wydawnictwa drukowane.

W trakcie przygotowania wystawy zebrano także ciekawe nagrania wypowiedzi harcerzy i instruktorów działających w hufcach i drużynach praskich w różnych okresach. Można ich wysłuchać w "Szafie Czasu". Podobnie jak inne zbierane przez Muzeum Warszawskiej Pragi relacje dźwiękowe, będą przechowywane w muzealnym Archiwum Historii Mówionej.

Tagi: Harcerstwo, Muzea

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Polecamy: koszulki na każdą okazję