POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 12:30 (ulica Zwycięzców)
16 aktualna temperatura -3 °C
ciśnienie 1022 hPa pm2.5 9 μg/m3
wspaniałe powietrze! wilgotność 34% pm10 13 μg/m3
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 r. Zaproponuj newsa!

Czuwaj Prago! Stulecie harcerstwa w prawobrzeżnej Warszawie

Jeszcze do końca sierpnia w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać wystawę "Czuwaj Prago! Stulecie harcerstwa w prawobrzeżnej Warszawie".

Harcerstwo było przez lata i nadal pozostaje największym ruchem wolontariackim w Polsce, również w Warszawie i na Pradze. Wystawa, przygotowana wspólnie przez Muzeum Warszawskiej Pragi i działające w prawobrzeżnej Warszawie organizacje harcerskie, prezentuje dorobek stu lat dziejów praskiego harcerstwa.

Autorzy wystawy starali się zaprezentować ruch harcerski na Pradze możliwie szeroko i obiektywnie, a zarazem przypomnieć wydarzenia i pamiątki mniej znane. Szczególnie ciekawe są zdjęcia i dokumenty z okresu okupacji. Mało znane, a pokazane na wystawie są pamiątki z okresu II konspiracji harcerskiej na Targówku. Prezentowane są też historyczne i współczesne akcesoria harcerskie - mundury, sprzęt obozowy, turystyczny, sztandary, kroniki i wydawnictwa drukowane.

W trakcie przygotowania wystawy zebrano także ciekawe nagrania wypowiedzi harcerzy i instruktorów działających w hufcach i drużynach praskich w różnych okresach. Można ich wysłuchać w "Szafie Czasu". Podobnie jak inne zbierane przez Muzeum Warszawskiej Pragi relacje dźwiękowe, będą przechowywane w muzealnym Archiwum Historii Mówionej.

Tagi: Harcerstwo, Muzea

Ważne tematy

Tramwaj na Gocław przez Saską Kępę

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram

Chocolissimo