11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
sobota, 16 lipca 2011 r.

Co dalej z Teatrem Praga?

Po rekomendacji komisji kultury i dziedzictwa narodowego została podjęta decyzja o połączenie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki z Teatrem Praga i powołaniu nowej instytucji kultury. Do 30 czerwca teatr miał podpisaną umowę najmu z Fabryką Trzciny, na razie nie wiadomo, gdzie będzie jego stała siedziba.

Czy Teatr Praga będzie tym samym miejscem? Zdania są zróżnicowane. Były Dyrektor teatru Ireneusz Janiszewski twierdzi, że takie decyzje oznaczają likwidację teatru. Innego zdania jest nowa dyrektorka teatru Magdalena Targońska, która zapewnia, że pomimo zmian teatr zachowa swoją podmiotowość i szczególny charakter.

Teatr Praga nadal nie będzie zatrudniał aktorów i to na pewno się nie zmieni. Konkretne osoby wciąż będą zatrudniane do konkretnych sztuk. Dyrekcja obiecuje, że postara się jak najszybciej wznowić pełnowymiarową działalność Teatru Praga. Jednak niestety przygotowanie premiery na nowy sezon nie będzie raczej realne na tą chwilę.

Miejmy nadzieję, że nie stracimy drugiego teatru po naszej stronie Wisły. Zamknięcie Teatru Wytwórnia pod koniec 2010 roku i dzisiejsze kłopoty Teatru Praga pokazują jak ciężko w dzisiejszych czasach utrzymać się autonomicznym miejscom artystycznym.

Wywiad z byłym Dyrektorem Teatru Praga przeczytasz na stronie: e-teatr.pl

Zobacz też