POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 10:40 (ulica Zwycięzców)
66 aktualna temperatura 1 °C
ciśnienie 1026 hPa pm2.5 46 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 80% pm10 74 μg/m3
środa , 13 lipca 2011 r. Zaproponuj newsa!

Projekt "Wokół Plonu" rozpoczęty, płaskorzeźba zniknęła z Saskiej Kępy

Rada Warszawy przyznała dotację na odnowienie "Plonu" i tym samym słynna płaskorzeźba została już zdjęta ze ściany w celu odrestaurowania.

Ze skrzyżowania ulic Zwycięzców i Katowickiej dźwig osobno przeniósł na platformę ciężarówki: koronę jabłoni, jej pień, kobietę z koszem jabłek na głowie oraz kobietę z pękiem kłosów. Na razie rzeźba jest popękana, a jej konstrukcję należy zabezpieczyć przed rdzą. Rzeźba wreszcie odzyska brakujące elementy.

Taki rezultat to zasługa działań społeczności Saskiej Kępy. Inicjatorami pomysłu były stowarzyszenie ŁADna Kępa, Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych Kępa Café oraz burmistrz Pragi-Południe, który objął patronat nad przedsięwzięciem. Cały projekt nosi nazwę "Wokół Plonu". Oprócz samej rzeźby oczyszczona zostanie ściana na której znajduje się plon, odnowiony zostanie trawnik znajdujący się przed płaskorzeźbą i powrócą stojące tam kiedyś ławki. Natomiast na zakończenie konserwacji, inicjatorka projektu Ewa Brykowska-Liniecka już planuję wystawę fotograficzną tego miejsca. Prace mają zostać zakończone w listopadzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Tagi: Plon,

Zobacz również
Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

czwartek, 20.03.2014 42

Stworzona w 1947 roku płaskorzeźba "Plon" doczekała się w ostatnich latach renowacji. 14 lipca 2011 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie Plonu - dzieła autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. [...]

Tożsamość Saskiej Kępy

Tożsamość Saskiej Kępy

niedziela, 2.06.2013

W ramach „Święta Saskiej Kępy”, zapraszamy na wydarzenia artystyczno‐kulturalne prezentowane pod wspólnym hasłem „Tożsamość Saskiej Kępy” a także do wsparcia kolejnego etapu działań „Wokół Plonu”. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy nie tylko na Walentynki