11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 13 grudnia 2020 r. Damian

Fotoradary na moście Poniatowskiego już wiosną?

W przetargu na montaż fotoradarów na moście Poniatowskiego wzięła udział tylko jedna firma. Jej oferta jest już rozpatrywana przez stołeczny ratusz.

Z inicjatywą montażu tych urządzeń na moście Poniatowskiego wyszli urzędnicy po wypadku, w którym zginęła nastolatka jadąca rowerem. Do zdarzenia doszło we wrześniu 2018 roku na wiadukcie nad ulicą Solec, gdzie została potrącona przez samochód poruszający się z dozwoloną prędkością 50 km/h. Na moście Poniatowskiego po raz pierwszy fotoradary pojawiły się 24 września. Wówczas sprawdzano, czy parametry i konstrukcja mostu nie wpływają na pracę urządzeń i czy nie podają one błędnych wskazań.

Dane rejestrowane przez fotoradary były wykorzystywane wyłącznie w celach testowych. Początkowo urzędnicy rozważali odcinkowy pomiar prędkości, ale z pomysłu się wycofano po dwóch nieudanych przetargach. W pierwszym nie wzięła udziału ani jedna firma. W drugim natomiast wpłynęło zgłoszenie od przedsiębiorstwa, które realizację prac wyceniło na kwotę niespełna pięciu milionów złotych. Jak się okazało propozycja firmy stanowczo przekroczyła ustalony przez Ratusz limit finansowy.

Fotoradary już wiosną

Finalnie za poprawę bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego będą odpowiadały fotoradary. W przetargu na montaż tych urządzeń wzięła udział bytomska firma Lifor, która zaoferowała realizację prac za kwotę blisko dwóch milionów złotych. Póki co, oferta jest rozpatrywana. Jeśli decyzja ratusza będzie pozytywna, to już wiosną 2021 roku na moście Poniatowskiego pojawią się fotoradary.

Spotkamy je w pobliżu wieżyc oraz przystanków tramwajowych (Most Poniatowskiego). Ustalono, że zamontowane zostaną po trzy fotoradary po obu stronach przeprawy. Gdy już staną, ich obsługą zajmie się Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach systemu CANARD. To standardowa procedura, która jest wynikiem ustawy zabraniającej stołecznemu samorządowi korzystania z urządzeń mierzących prędkość. Obecnie ratusz zmuszony jest doraźnie zamawiać dodatkowe patrole policji. Zadaniem służb jest monitorowanie bezpieczeństwa drogowego na moście Poniatowskiego.

Tagi: Fotoradar, Most Poniatowskiego, Prędkość, Auta

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

czwartek, 24.09.2020

Dziś rano rozpoczął się montaż fotoradarów na Moście Poniatowskiego. Póki co, trwają testy tych urządzeń. [...]

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

piątek, 18.09.2020 6

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie będą mieć ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprasza do wspólnego sprzątania nadwiślańskich plaż. [...]

Zmiana planów dotycząca remontu Mostu Poniatowskiego

Zmiana planów dotycząca remontu Mostu Poniatowskiego

poniedziałek, 7.09.2020 50

Najstarsza stołeczna przeprawa drogowa miała przejść kapitalną przebudowę. Ograniczony budżet Urzędu Miasta wymusza zmianę strategii. Z tego powodu Most Poniatowskiego doczeka się remontu, ale będzie on prowadzony etapami. Pojawią się m.in windy, fotoradary, o ścieżce dla rowerów można jednak zapomnieć. [...]

Fotoradary na Moście Poniatowskiego

Fotoradary na Moście Poniatowskiego

poniedziałek, 17.08.2020 24

Na najstarszej przeprawie drogowej pojawią się niebawem fotoradary. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął już przetarg na sześć takich urządzeń. [...]

Zobacz też