11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
sobota, 12 grudnia 2020 r. Informacja prasowa

Mieszkańcy znów muszą bronić terenów zielonych na Pradze-Południe – apel 14 organizacji

Mieszkańcy Pragi-Południe od 5 lat czekają na dokończenie prac nad planem zagospodarowania „ogrodów działkowych w rej. ulicy Kinowej cz. II”. Teren zielony nad Kanałem Wystawowym nadal nie jest objęty ochroną planistyczną i narażony jest na ryzyko zabudowy. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że urząd miasta zamiast przyspieszyć prace nad planem chce przeznaczyć ponad 10 mln złotych dla Zarządu Transportu Miejskiego… na urządzanie terenów zielonych w miejscu działek. Pomysł wywołał żywą reakcję – 14 organizacji zaapelowało do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wycofanie się z tego pomysłu i podjęcie dialogu.

Oficjalnie działania ZTM mają służyć „utworzeniu terenów zieleni publicznej przyległych do trasy tramwaju na Gocław”. Społecznicy zwracają jednak uwagę na fakt, że inwestycja tramwajowa nie tylko nie ma zapewnionego finansowania (urząd miasta zrezygnował funduszy UE na ten cel), ale nawet nie ma jeszcze określonego dokładnego przebiegu. Jednocześnie mieszkańcy oburzają się, że prace nad planem zagospodarowania dla ogrodów działkowych przyległych do Kanału Wystawowego trwają już ponad 5 lat – uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu przyjęta została 5 listopada 2015 roku.

W tej sytuacji 14 lokalnych organizacji zaapelowało do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby zrezygnował z wpisywania do miejskiego budżetu na 2021 rok i do WPF środków na likwidację ogrodów działkowych. Przedstawiciele sygnatariuszy apelu zwracają przy tym uwagę, że ZTM nie uczestniczył w konsultacjach dot. otoczenia Kanału Wystawowego ani nie jest jednostką specjalizującą się w aranżacji terenów zielonych. Dodają także, że teren ciągle objęty jest roszczeniami dekretowymi, więc tym bardziej wymaga ochrony planistycznej a nie likwidowania ogrodów otwartych na lokalną społeczność.

Warto zauważyć, że to nie pierwszy taki apel – poprzednio organizacje apelowały o ochronę zieleni w tym miejscu w marcu 2017 roku. Wówczas władze miasta zdecydowały o podziale projektu planu i przyjęły tylko jedną z jego części. Dziś organizacje wzywają, by jak najszybciej doprowadzić do ochrony planistycznej całego terenu. Wskazują przy tym na dotychczasowe przypadki likwidacji RODów na terenie dzielnicy – zwykle oznaczały one „oczyszczanie terenu” pod inwestycje mieszkaniowe – tak jak np. przy pobliskim Jeziorku Gocławskim.

Wśród sygnatariuszy złożonego 9 grudnia wniosku znalazło się dziewięć organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie „Wiatrak”, Miłośnicy Krajobrazu – Stowarzyszenie Właścicieli Lokali, Ogród Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla „Międzynarodowa”, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, Stowarzyszenie Z Rezerwą oraz Zielone Mazowsze), dwa ogrody działkowe („Energetyk-Górnik-Nauczyciel” i „Waszyngtona”) oraz trzy samorządy mieszkańców (Rada Osiedla Grochów-Kinowa, Rada Osiedla Kamionek i Rada Osiedla Saska Kępa).

Urząd Miasta ma miesiąc, aby ustosunkować się do wniosku. Autorzy apelu liczą jednak na błyskawiczną reakcję w postaci rezygnacji z próby powierzenia ZTMowi misji likwidacji ogrodów działkowych. Oświadczają przy tym, że dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności jest w tej sprawie niezbędny i musi rozpocząć się jak najszybciej.

Tagi: Apel, Wniosek, Ogrody Działkowe, Urząd Miasta, Ztm

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

środa, 10.02.2021

W listopadzie 2020 roku Komisja Ochrony Środowiska miała rozważyć kwestię zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak się okazuje miałby na tym skorzystać stołeczny operator komunikacji miejskiej - Warszawski Transport Publiczny, który przejąłby i docelowo zlikwidował tereny ogrodów działkowych przy ulicy Kinowej. [...]

"Autostrada tramwajowa" w alei Waszyngtona. 9 i 24 pojadą znacznie szybciej

"Autostrada tramwajowa" w alei Waszyngtona. 9 i 24 pojadą znacznie szybciej

wtorek, 9.02.2021

13 stycznia Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zaprogramowanie systemu zielonej fali na pięciu skrzyżowaniach w alei Waszyngtona. Wiosną jadące arterią składy pojadą szybciej. [...]

Tramwaj na Gocław na torze przeszkód

Tramwaj na Gocław na torze przeszkód

poniedziałek, 7.12.2020

Projekt nowej linii tramwajowej miał zostać wykonany do końca października, ale tak się jednak nie stało. Wszystkiemu winna jest pandemia. Tramwaje Warszawskie deklarują, że złożą wniosek o pozwolenie na budowę najwcześniej w lutym 2021 roku. [...]

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

niedziela, 6.12.2020

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. [...]

Zobacz też