8 aktualna temperatura 4 °C
ciśnienie 1024 hPa pm2.5 5 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 92% pm10 6 μg/m3
środa, 18 listopada 2020 r. Damian

Zmarła wybitna mieszkanka Saskiej Kępy

1 listopada zmarła w wieku 97 lat wybitna artystka Zofia Palowa. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartek 12 listopada w kościele przy ulicy Nobla 16. Pochowana została na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy ulicy Młynarskiej na Woli.

Zofia Palowa (z domu Dutkowska) urodziła się w Warszawie w 1923 roku, jednak na Saską Kępę wprowadziła się dopiero w latach 50. "Mieszkam na Saskiej Kępie od połowy lat 50. Kiedy robiłam wypał w piecu ceramicznym starego typu, powstawał słup dymu i wtedy, ku uciesze dzieciarni, na ulicę Nobla przyjeżdżała straż pożarna" - zdradziła w 2016 roku Zofia Palowa w wywiadzie w ramach cyklu "Artyści z Saskiej Kępy".

Od lat związana była z branżą artystyczną. W latach 1945 - 1952 studiowała w pracowni profesora Mariana Wnuka i Julii Kotarbińskiej na wydziale rzeźby stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Tuż po zakończeniu studiów zajęła się projektowaniem szkła i ceramiki dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, z którym współpracowała przez siedem lat, do 1959 roku.

W 1957 roku otrzymała III Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz. W tym samym czasie założyła swoją prywatną pracownię ceramiczną, w której tworzyła ceramikę dekoracyjną, a także użytkową. Projektowała również naczynia, które wykonane były nie tylko z ceramiki, ale też z innych materiałów.

W 1964 roku Zofia Palowa została nagrodzona w konkursie Cepelii na wykonanie jubileuszowej plakiety "7 wieków Warszawy". Prace artystki możemy podziwiać między innymi na wystawach Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu. Zofia Palowa zmarła 1 listopada, a jej pogrzeb odbył się 12 listopada. W kościele przy ulicy Nobla 16 odprawiona została msza święta w intencji artystki. Zofia Palowa została pochowana na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy ulicy Młynarskiej na Woli.

Tagi: Ceramika, Artystka, Śmierć, Plastyka, Pogrzeb, Ulica Nobla

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

środa, 24.02.2021

18 lutego zmarł uznany historyk sztuki Wiesław Juszczak. Od lat związany był z Saską Kępą. Przeżył 89 lat. [...]

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

niedziela, 22.11.2020

W dniu w dniu 17 listopada 2020 po wieloletniej chorobie zmarła ŚP Wanda Gosławska, artystka plastyk, wdowa po Józefie Gosławskim, rzeźbiarzu i medalierze, wieloletnia mieszkanka Saskiej Kępy. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 25 listopada 2020 o godzinie 13:00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Pogrzeb po nabożeństwie na Starych Powązkach. [...]

To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

sobota, 2.03.2019 21

Doktor Małgorzata Malewicz zmarła 26 stycznia 2019 roku. Była filologiem, historykiem, a także nauczycielką języka łacińskiego w Liceum Francuskim w Warszawie, mieszczącym się na Saskiej Kępie przy ulicy Walecznych. [...]

Zmarł profesor Jacek Rokicki

Zmarł profesor Jacek Rokicki

piątek, 15.12.2017 50

11 grudnia 2017 roku zmarł, przeżywszy 61 lat, mieszkaniec Saskiej Kępy, absolwent Liceum im. Bolesława Prusa prof. zw. dr hab. inż. Jacek Rokicki [...]

Zobacz też