11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 18 listopada 2020 r. Damian

Zmarła wybitna mieszkanka Saskiej Kępy

1 listopada zmarła w wieku 97 lat wybitna artystka Zofia Palowa. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartek 12 listopada w kościele przy ulicy Nobla 16. Pochowana została na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy ulicy Młynarskiej na Woli.

Zofia Palowa (z domu Dutkowska) urodziła się w Warszawie w 1923 roku, jednak na Saską Kępę wprowadziła się dopiero w latach 50. "Mieszkam na Saskiej Kępie od połowy lat 50. Kiedy robiłam wypał w piecu ceramicznym starego typu, powstawał słup dymu i wtedy, ku uciesze dzieciarni, na ulicę Nobla przyjeżdżała straż pożarna" - zdradziła w 2016 roku Zofia Palowa w wywiadzie w ramach cyklu "Artyści z Saskiej Kępy".

Od lat związana była z branżą artystyczną. W latach 1945 - 1952 studiowała w pracowni profesora Mariana Wnuka i Julii Kotarbińskiej na wydziale rzeźby stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Tuż po zakończeniu studiów zajęła się projektowaniem szkła i ceramiki dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, z którym współpracowała przez siedem lat, do 1959 roku.

W 1957 roku otrzymała III Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz. W tym samym czasie założyła swoją prywatną pracownię ceramiczną, w której tworzyła ceramikę dekoracyjną, a także użytkową. Projektowała również naczynia, które wykonane były nie tylko z ceramiki, ale też z innych materiałów.

W 1964 roku Zofia Palowa została nagrodzona w konkursie Cepelii na wykonanie jubileuszowej plakiety "7 wieków Warszawy". Prace artystki możemy podziwiać między innymi na wystawach Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu. Zofia Palowa zmarła 1 listopada, a jej pogrzeb odbył się 12 listopada. W kościele przy ulicy Nobla 16 odprawiona została msza święta w intencji artystki. Zofia Palowa została pochowana na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy ulicy Młynarskiej na Woli.

Tagi: Ceramika, Artystka, Śmierć, Plastyka, Pogrzeb, Ulica Nobla

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

niedziela, 2.05.2021

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę. [...]

Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

środa, 24.02.2021

18 lutego zmarł uznany historyk sztuki Wiesław Juszczak. Od lat związany był z Saską Kępą. Przeżył 89 lat. [...]

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

niedziela, 22.11.2020

W dniu w dniu 17 listopada 2020 po wieloletniej chorobie zmarła ŚP Wanda Gosławska, artystka plastyk, wdowa po Józefie Gosławskim, rzeźbiarzu i medalierze, wieloletnia mieszkanka Saskiej Kępy. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 25 listopada 2020 o godzinie 13:00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Pogrzeb po nabożeństwie na Starych Powązkach. [...]

To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

To ona opowiedziała nam o panienkach z Saskiej Kępy. Zmarła Małgorzata Malewicz

sobota, 2.03.2019 21

Doktor Małgorzata Malewicz zmarła 26 stycznia 2019 roku. Była filologiem, historykiem, a także nauczycielką języka łacińskiego w Liceum Francuskim w Warszawie, mieszczącym się na Saskiej Kępie przy ulicy Walecznych. [...]

Zobacz też