11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 22 czerwca 2020 r. Damian

Bohdan Lachert upamiętniony na Woli

15 czerwca wybitny architekt Bohdan Lachert został upamiętniony na Woli. Tablica z jego imieniem i nazwiskiem została odsłonięta na skwerze przy Alei Solidarności.

Bohdan Lachert był jednym z ważniejszych twórców architektury awangardowej lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Realizował swoje projekty w powojennej Warszawie. To on stoi za powstaniem wielu osiedli na Saskiej Kępie, a także na Muranowie. Tam właśnie w poniedziałek 15 czerwca został upamiętniony. Skwer przy alei Solidarności nieopodal Urzędu Dzielnicy Wola został nazwany jego imieniem i nazwiskiem.

Podczas uroczystości zaprezentowano także projekty konkursowe przedstawiające wizualizacje tego skweru po planowanym remoncie. Prace wykonali studenci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy w ten sposób podzielili się swoją koncepcją na wygląd tego miejsca w niedalekiej przyszłości. Obecnie znajduje się tu plac po dawnym parkingu, jednak wkrótce ma to się zmienić za sprawą przebudowy. Termin prac nie jest jeszcze znany.

W czerwcu 2016 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę imienia Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy dla najbardziej wyróżniających się obiektów architektonicznych na Saskiej Kępie.

W kategorii Nowa Inwestycja uhonorowany został wówczas budynek znajdujący się pod adresem Brukselska 23. Jest to gmach saskokępskiego Promu Kultury.

W nominacji Renowacja istniejącego budynku sukces odniosły bloki przy ulicy Berezyńskiej 31, Saskiej 98 oraz Estońskiej 8.

Natomiast w kategorii Przestrzeni publicznej uhonorowano plac znajdujący się u zbiegu ulicy Katowickiej i Zwycięzców.

Nagroda Bohdana Lacherta oraz Józefa Szanajcy jest honorowym wyróżnieniem dla wybranego inwestora, prywatnego właściciela, wspólnoty, spółdzielni lub dewelopera. Nagroda promuje także inwestycje, które zostały odrestaurowane z zachowaniem charakteru i stylu okolicznych budynków. To wyróżnienie architektoniczne ma też na celu upamiętnić Bohdana Lacherta oraz Józefa Szanajcę - projektantów kilku stołecznych, powojennych osiedli, którzy prywatnie mieszkali na Saskiej Kępie.

Bohdan Lachert urodził się 13 czerwca 1900 roku w Moskwie. Jego pełne imię i nazwisko to Bohdan Kazimierz Lachert de Peselin. Jednym z pierwszych zrealizowanych przez niego projektów był jego własny dom, który znajdował się przy ulicy Katowickiej. Wybudowany został w latach 1928 - 1929. Był to szeregowy dom modułowy nawiązujący do stylu awangardowego.

Bohdan Lachert razem z Józefem Szanajcą zrealizowali kilka projektów budowlanych na Saskiej Kępie. To właśnie oni stoją za powstaniem w naszej dzielnicy galeriowców przy ulicy Francuskiej 12 i Berezyńskiej 28. Architekt Bohdan Lachert zmarł 8 stycznia 1987 roku, przeżywszy 87 lat.

Tagi: Lachert, Szanajca, Architektura, Konkurs, Wola, Skwer

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

środa, 24.02.2021

18 lutego zmarł uznany historyk sztuki Wiesław Juszczak. Od lat związany był z Saską Kępą. Przeżył 89 lat. [...]

Najlepsze księgarnie w Warszawie. Wśród wyróżnionych są te na Saskiej Kępie

Najlepsze księgarnie w Warszawie. Wśród wyróżnionych są te na Saskiej Kępie

wtorek, 1.09.2020 23

Plebiscyt najlepszych księgarni w Warszawie został rozstrzygnięty. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy znajdujące się na Saskiej Kępie. Sprawdź, które! [...]

Zgłoś się do konkursu "Warszawa w kwiatach 2020"

Zgłoś się do konkursu "Warszawa w kwiatach 2020"

sobota, 20.06.2020 4

Rusza kolejna edycja konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni 2020”. Zgłaszać się można do 3 lipca. [...]

2020 bez konkursu piosenki francuskiej

2020 bez konkursu piosenki francuskiej

sobota, 18.04.2020 3

Konkurs piosenki francuskiej został odwołany. Wszystkiemu winna pandemia koronawirusa. [...]

Zobacz też